Русия разширява военната си инфраструктура по границата си с Финландия и складира нови танкове, вероятно в подготовка за бъдеща агресия срещу НАТО.
За това предупреждава Институтът за изследване на войната (ISW).
На 27 април вестник „Уолстрийт джърнъл“ (WSJ) съобщи, позовавайки се на западни военни и разузнавателни служители, че Русия разширява военните си бази край Петрозаводск, Република Карелия, и модернизира железопътни линии и друга инфраструктура по западната граница на Русия с НАТО.
WSJ съобщава, че Кремъл планира да създаде нов щаб на армията край Петрозаводск през следващите няколко години и че Русия интегрира пътните и железопътните артерии в Московския военен окръг (МВО) с инфраструктурата в Беларус.
Източници заявиха, че през следващите години Русия възнамерява да сформира нови дивизии на базата на съществуващите бригади в Ленинградския военен окръг (ЛВО) и че строи нови казарми и полигони и модернизира складове и железопътни линии край Петрозаводск, за да посрещне бъдещия приток на личен състав.
Високопоставен финландски военен служител заяви, че Русия не изпраща „почти никакви“ от ново произведените си танкове на фронтовата линия в Украйна, а складира танкове за „по-късна употреба“.
ISW по-рано оцени, че възстановяването на Московския и Ленинградски военни окръзи в Русия е част от дългосрочни усилия за преструктуриране с цел подготовка за потенциална бъдеща широкомащабна конвенционална война срещу НАТО.
Руските власти се подготвят и за актуализиране на Стратегията за национална сигурност на Русия, която вероятно ще отрази по-големите териториални амбиции на руския президент Владимир Путин в Европа и продължаващите усилия за оправдаване на бъдеща агресия срещу НАТО.
Шойгу твърди, че актуализираната Стратегия за национална сигурност на Русия трябва да отчита „кризата“ на европейската сигурност, формирането на нов глобален ред и предизвикателствата, които променящият се свят отправя към Русия. Шойгу заяви, че руската стратегия за национална сигурност определя „дългосрочните, стратегически цели“ на Русия и „основните инструменти“
Русия актуализира своята Стратегия за национална сигурност на всеки пет години, като последно е актуализирала стратегията през 2021 г.
Кремъл продължава да се опитва да държи легитимните преговори за прекратяване на огъня като заложници, за да си осигури допълнителни отстъпки от страна на Украйна и САЩ.
Руското министерство на външните работи (МВнР) публикува извлечение от телефонния разговор между руския външен министър Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Марко Рубио от 27 април, в което се твърди, че Лавров и Рубио са наблегнали на създаването на „предпоставки за започване на преговори“ за мирно разрешаване на войната в Украйна.