ISW : Кремъл е угрижен от апатията на обществото за войната в Украйна!

0
38
voina protest2[1]
Фрогнюз.

Патриарх Кирил, глава на контролираната от Кремъл Руска православна църква (РПЦ МП) по време на реч, говори за продължаващите социални и идеологически разделения в руското общество. Същевременно повтори шаблонни оправдания за войната в Украйна. Кирил предложи своята оценка по време на заседание на Бюрото на Президиума на Световния руски народен съвет, които включват етно-религиозен конфликт, миграция и продължаващата война в Украйна.

Кирил коментира възмутено, че докато войната в Украйна е „най-неотложната заплаха“ за руската държава, някои хора в руското общество „предпочитат да игнорират“ случващото се на фронтовата линия и борбите на хората, които живеят в по-близките руски гранични райони към зоната на бойните действия. Той критикува руснаците, които не желаят да се „откажат от личния си комфорт“ и разчитат на „несериозни забавления“, за да ги отвлекат от реалността на войната.

Укорът предполага, че Кремъл може да е все по-загрижен за подкрепата на руското общество за войната. Последните проучвания на общественото мнение показват, че подкрепата се колебае, въпреки че руските граждани продължават да подкрепят широко руския президент Владимир Путин.Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

Проучвания показват, че повечето руснаци, особено тези, които лично не са загубили членове на семейството си в Украйна, са по-скоро апатични, ако не ги засяга лично.

За провеждане на втора вълна на мобилизация повечето руснаци остават против.

Кирил също подчерта нарастващата тенденция на бруталност и жестокост в руската армия и се опита да обясни тази тенденция като появата на „неоезически“ култ.

Руските власти също продължават да определят конфликта между етническите руснаци и малцинствените групи като критичен проблем. Кирил идентифицира „проблемите с мигрантите“ и етно-религиозните напрежения като ключови вътрешни заплахи за руската държава.

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев отбеляза на 31 октомври, че Русия трябва да се заеме с проблемите си с миграцията.

Медведев предложи да се въведат „дигитални профили на мигранти“, които според съобщенията ще позволят на руските власти да спират чужденци по всяко време. ISW докладва надълго и нашироко за баланса, който Путин се опитва да намери между задоволяването на своя провоенен ултра националистически електорат, който поддържа крайни анти мигрантски настроения, и практическата му необходимост да използва мигрантския труд както икономически, така и военно.

Руският външен министър Сергей Лавров се срещна със своя севернокорейски колега Чое Сон-хуей в Москва на 1 ноември, като подсигури подкрепата на Северна Корея за Русия, на фона на актуализираните западни съобщения за броя на севернокорейските войски, разположени в Русия.

Лавров подчерта, че Русия и Северна Корея споделят „уважение и благоговение“ към общата си история и заяви, че руско-севернокорейските отношения се развиват „с ускорени темпове по отношение на качественото ниво на взаимодействие във всички области“.

 


ADS