Руските усилия за генериране на военна сила, заедно с наложените на страната западни санкции, са сред факторите, които ще имат дългосрочни вредни ефекти върху руската икономика. Финансови експерти коментираха за „Ройтерс“, че Кремъл ще бъде изправен пред бюджетен дефицит, който ще стопи резервите на Москва до най-ниското им ниво от години. Това ще бъде неизбежно поради прогнозираните намаления на енергийните приходи, санкциите и разходите за руска мобилизация.
Експерт прогнозира, че възнагражденията на мобилизираните в армията мъже, включително и социалните им помощи, може да струват на Кремъл между 900 милиарда рубли и три трилиона рубли (около 14,6-32,4 милиарда долара) през следващите шест месеца. Тук не се отчитат заплатите на други категории военнослужещи в рамките на руските сили, като БАРС (Боен армейски резерв), доброволчески батальони и ветерани военнослужещи по договор, доброволци, невоенни специалисти, които са се преместили на окупирани територии и прокси бойци.
Така започва поредният анализ на „Института за изследване на войната“ (ISW) за хода на бойните действия и ефекта от тях върху двете държави.
ISW по-рано изчисли, че само един доброволчески батальон от 400 военнослужещи струва на Русия най-малко 1,2 милиона долара на месец – като се изключват бонусите за назначаване и специалните плащания за военни постижения. Кремъл продължава да разчита в голяма степен на финансовото стимулиране на руснаците да се бият в Украйна, което обаче най-вероятно ще продължи да натоварва руската икономика в продължение на десетилетия.
Руските официални лица обещават заплати на доброволци и мобилизирани мъже, които са повече от два пъти по-високи от средната заплата на цивилни лица в страната преди и по време на нахлуването на Русия в Украйна. Кремъл се опитва да прехвърли част от разходите върху руските федерални субекти, но вероятно скоро ще трябва да използва за целта по-сериозно федералния бюджет.
Секретарят на партия „Единна Русия“ Андрей Турчак например заяви, че руските военнослужещи от всички региони трябва да получават еднакви обезщетения и отбеляза, че федералното правителство трябва да покрие разликата, ако федералният субект не е в състояние да компенсира напълно всички участници в „специалната военна операция“.
Ръководителят на Донецката народна република (ДНР) Денис Пушилин дори призна, че няма достатъчно мерки за подкрепа на мобилизирания персонал и техните семейства в окупираната Донецка област по време на среща на Единна Русия. Кремъл вече е изправен пред предизвикателства при предоставянето на обещаните компенсации, които увеличават социалното напрежение в руското общество.
Руските канали в Telegram пуснаха снимки на мобилизирани мъже в Уляновск, които протестират срещу проблемите с изплащането на заплатите им. Други кадри от република Чувашия показват предполагаем руски местен служител, който крещи на протестиращи мобилизирани мъже, че не им е обещавал плащане от 300 000 рубли (около 4860 долара).
Семейства на мобилизирани мъже публично се оплакаха на губернатора на Воронежска област Александър Гусеев, че не са получили обещаната компенсация от 120 000 рубли (около 1945 долара). Кремъл ще трябва да продължи да плаща това, което е обещал, за да поддържа обществения контрол и някакво подобие на морал.
ISW също съобщи, че Кремъл разпалва конфликт в руските военни формирования, обединени от различни източници, като предлага различни плащания, облаги и отношение. Кадри в социалните медии от 31 октомври например показаха физическа свада между военнослужещи по договор и мобилизирани за лични вещи и военно оборудване.
Призивите на руския президент Владимир Путин за конкурентоспособна руска военна индустрия контрастират с неотдавнашните съобщения, че Русия е закупила оръжейни системи от Иран и Северна Корея, за да подкрепи военните си усилия в Украйна.