Интерконектора България – Гърция тръгна на пълни обороти! Край с монопола на Газпром!

0
777
orig1
Източник : Дир.бг

Първи октомври е важна дата за всички ни. Днес отбелязваме началото на търговската експлоатация на интерконектора между България и Гърция. Това е един ключов етап за развитие на енергийната система в целия регион на Югоизточна Европа.

Това заяви при откриването на събитието, посветено на въвеждането в търговска експлоатация на интерконектора България-Гърция, изпълнителният директор от българска страна на компанията оператор „Ай Си Джи Би“ (ICGB) Теодора Георгиева.

Проектът тръгва със своя първоначален капацитет от 3 млрд. куб. м годишно, като до 2024 година се очаква на Комотини да бъдат изградени компресорни станции, така че капацитетът да се увеличи до 5 млрд. куб. м на година.

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев, когото сръбският му колега Александър Вучич определи като „суперстар“ в Европа, напомни в изказването си. че  Азербайджан е подписал меморандум за сътрудничество с ЕК и до 2027 г. на базата на този документ смята да удвои доставките на природен газ за Европа.

Интерконекторът България-Гърция прави нашата държава по-малко уязвима, категоричен бе в изказването си служебният премиер Гълъб Донев по време на церемонията.

Днес започва нова ера за България и Югоизточна Европа. Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа. Този проект означава свобода, заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, която е сред официалните гости, участващи в церемонията. Връзката ще осигури всички нужни количества за България – това е изключителна новина в тези трудни времена, подчерта Фон дер Лайен.

Доставките на природен газ от Азербайджан за България ще разкъсат здравата хватка от руския газ върху региона и заедно с останалите инфраструктурни проекти, които текат, ще допринесат за развитието на газова мрежа, на която може да се разчита, заяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис.

ЕК подкрепя този проект от самото начало с близо 250 млн. евро. България получаваше 80 на 100 от газа си от Русия, но това беше преди Русия да започне една ужасяваща война. Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа. Интерконекторът може да покрие цялото потребление на газ на България, посочи Урсула фон дер Лайен.

От години азерският газ е на пазара в Европа, а Южният газов коридор е един от най-големите инфраструктурни проекти в региона. Азербайджан е горд, че инициира този коридор и пренася газ до потребителите по нов път и от нов източник. Досега единственият източник е от Каспийско море, но има няколко други газови полета в Азербайджан, които скоро ще започнат да произвеждат и ще допринесат за увеличаването на количествата, каза Алиев.

Засега единственият източник е от Каспийско море, но има няколко други газови полета в Азербайджан, от които скоро ще започне да се добива газ и те ще допринесат за това да увеличим обема на доставките, отбеляза президентът на Азербайджан.

От години азербайджанският газ е на пазара в Европа, а сега и в България. Южният газов коридор е един от най-големите инфраструктурни проекти на континента, който промени енергийната карта на Европа. Азербайджан е горд, че инициира този коридор. Той пренася газ до потребители по нов път и от нов източник“, коментира Илхам Алиев.

Когато проектирахме тези проекти, малко хора вярваха, че те ще бъдат реализирани. Виждаме днес, че можем да потвърдим успеха. Гърция играе все по-активна роля в регионалния енергиен хъб, който ще обслужва не само България, но всички държави в региона, каза Кириакос Мицотакис.

Гръцкият премиер заяви, че интерконекторът е и проект, който свързва държави, които споделят еднакви ценности като солидарност, регионално сътрудничество. Това е конкретен израз на нашата увереност, че ще се справяме с предизвикателствата на бъдещето, посочи още гръцкият премиер.

„Днес след като отпразнувахме успеха, свързан с началото на търговската експлоатация на интерконектора между България и Гърция, е важно да се концентрираме върху бъдещите важни стъпки. Това са осигуряване на оперативната сигурност на газопровода, както и опазването на околната среда, така че проектът да бъде ефикасен и да оправдае инвестициите, направени досега“, каза другият изпълнителен директор на ICGB Георгиос Сатлас.

Всички стъпки към увеличаване на нашето трансгранично сътрудничество ще доведат до надеждни енергийни източници на разумни цени, изрази увереност румънският премиер Николае Чука.

Проектът се оказва много важен и за Сърбия. В изказването си президентът Вучич отбеляза, че вече е започнало изграждането на интеконектора между Сърбия и България. След година се надявам да бъде приключен и от двете страни, заяви сръбският президент и изрази надежда, че през 2023 г. ще се отпразнува подобна церемония и в Сърбия.

Колкото сме по-свързани, толкова по-гъвкави ще бъдем, колкото и трудни да са енергийните предизвикателства, заяви президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски. „Днес сме заедно в един момент на много кризи, които взаимно се подсилват. Светът тъкмо започна да се възстановява от пандемията и руската агресия в Украйна провокира нова енергийна криза със социално-икономически отзвук

В заключение президентът Румен Радев каза, че чрез стратегическото сътрудничество между България и Гърция можем да постигнем стабилност в региона. Той отбеляза, че интерконекторът е очакван отдавна и че не е било лесно да се завърши този проект, като с него са били ангажирани няколко правителства. Държавният глава благодари на всички, замесени в проекта, включително и на Европейската комисия за финансовата подкрепа.

В официалната церемония, чийто домакин е президентът Румен Радев, участваха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Азербайджан Илхам Алиев, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателят на Румъния Николае Чука.

Сред гостите е и еврокомисарят по енергетика Кадри Симсон.

 

 


ADS