„CEZ се стреми да възстанови щети от приблизително 1 милиард крони (45.21 милиона долара), произтичащи от значителните ограничения на доставките на природен газ от „Газпром експорт“ през 2022 г.“, се казва в изявление на чешката компания.
И други компании от Европа, като германските Uniper и RWE, вече са завели дела или подготвят необходимите документи, за да потърсят международен арбитраж за отношения си с „Газпром“.
Още миналата есен главният изпълнителен директор на CEZ Даниел Бенеш каза, че предприятието ще заведе дело заради понесените щети.
На практика България е в подобна ситуация и има всички основания да потърси абритраж – през април 2022 г. „Газпром експорт“ отказа да доставя синьо гориво срещу заплащане в долари, както е в дългосрочния договор, и се наложи „Булгаргаз“ да търси алтернативи при „спотови“ цени, които по правило са по-високи.
За съжалени българските власи играят в полза на „Газпром“, като се опитват да вменяват вина на правителството на Кирил Петков, че не било подчинило на указа на Путин газът да се плаща в рубли. Дийстващия служебен кабинет в първите си дни обяви, че трябвало да се молим да руснаците за газ, а временният енергиен министър Росен Христов продължава да изказва „притеснения“, че „Газпром“ може да ни осъди, вместо да готви документите за завеждане на дело.
От вчера и прокурутарута на Гешев започна да приглася на служебния кабитег, като повдигна обвинение срещу бившия енергиен министър в кабинета Александър Николов, че бил ощетил държавата, като отказал да изпълнява указанията от Кремъл за промени в начина на плащане.