Според проучването трима от четирима българи се страхуват от използването на ядрени оръжия, докато 54% казват, че се страхуват „много и донякъде” от възможна окупация от страна на Русия. 62% от анкетираните се страхуват от ракетни и бомбени удари по различни обекти.
Това може да обясни защо страната не подкрепя твърда политика срещу Москва и защо българското общество се стреми да заеме неутрална позиция по отношение на войната в Украйна.
Междувременно само 10% казват, че познават историята на българо-руските отношения, а 80% казват, че не се чувстват уверени в знанията си. Именно това създава благоприятна среда за разпространение на руска пропаанда и изопачаване на историческите факти.
Българската държава е възстановена след Руско-турската война през 1877-1878 г., въпреки че властите в София остават васали на османския султан след войната. Страната успява да обедини голяма част от българските територии и да получи пълна независимост от Османската империя въпреки последвалата руска съпротива в началото на 20 век.
Проучването също така сочи, че 50,3% казват, че очакват НАТО да помогне, ако България бъде атакувана, но само 41% подкрепят българското членство, а 33% са против.
61 на сто от българите не знаят, че Русия се е противопоставяла на обединението на българските територии през 1885 г., а 42% от хората са убедени, че СССР не е обявил война на България. Страната е окупирана от Червената армия от 1944 до 1947 г., след което България е управлявана под комунистическа диктатура през следващите 45 години.