Днес държавите членки на ЕС гласуваха в подкрепа на предложението на Европейската комисия за въвеждане на търговски ответни мерки срещу Съединените американски щати.
„ЕС смята митата на САЩ за неоправдани и вредни, причинявайки икономическа вреда и на двете страни, както и на световната икономика. ЕС заяви ясното си предпочитание да намери договорени резултати със САЩ, които биха били балансирани и взаимно изгодни“, се казва в изявление на изпълнителната власт на ЕС.
Днешното одобрение от държавите членки означава, че след приключването на вътрешните процедури на Комисията и публикуването на акта за изпълнение, ответните мерки ще влязат в сила и митата ще се задействат на 15 април.
Само Унгария се противопостави на пакета, според четирима дипломати от ЕС, запознати пряко с вота, докато всички останали 26 държави гласуваха в подкрепа.
Комисията ще наложи мита до 25 процента върху широка гама износ от САЩ на стойност около 22,1 милиарда евро въз основа на вноса на ЕС през 2024 г, става ясно от вътрешен документ, прегледан от „Политико“.
Списъкът включва обикновени селскостопански и промишлени стоки като соя, месо, тютюн, желязо, стомана и алуминий – за да удари американските сектори, които разчитат най-много на трансатлантическия износ.
Първият набор от тарифи за стоки като боровинки или портокалов сок, които ЕС първоначално наложи през 2018 г. по време на първото президентство на Тръмп, но спря през 2021 г., ще влязат в сила на 15 април.
След това от 16 май ще влезе в сила 25-процентно мито върху втора партида вносни стоки като стомана, месо, бял шоколад и полиетилен. И накрая, 25-процентното мито върху бадемите и соята ще влезе в сила на 1 декември.
Като цяло митата на ЕС се очаква да достигнат до 13,5 милиарда долара износ от от „червени“ щати (такива, в които преобладават републиканците), според анализа на „Политико“ на търговски данни за 2024 г.
Докато Комисията в крайна сметка отдели уискито от окончателния проект след успешно лобиране от Франция, Италия и Ирландия, той включи други по-нишови продукти, предназначени да причинят най-голяма болка на износителите в републиканските държави.
Те включват (но не се ограничават до) сладолед от Аризона, носни кърпички от Южна Каролина, електрически одеяла от Алабама, вратовръзки и папийонки от Флорида (освен ако не са изработени от коприна, което Демократична Калифорния с удоволствие ще предостави) и перални машини от Уисконсин.
ЕС също така се насочва към говеждо месо от Канзас и Небраска, домашни птици от Луизиана, автомобилни части от Мичиган, цигари от Флорида и дървени продукти от Северна Каролина, Джорджия и Алабама.
САЩ са вторият по големина производител и износител на соя в света и митата на ЕС биха засегнали сектор, който вече е засегнат от ответните мерки на Китай, нарастващата глобална конкуренция и падащите цени. Освен това, 82,5 процента от американския износ на соя за ЕС идва от Луизиана, родния щат на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън.