Няколко основни точки – енергийна сигурност, военна сигурност, транспортна свързаност, но не и на последно място борбата с прането на пари и корупцията. Това са били основните теми на съвместната среща, посветена на рисковете от войната в
Украйна, на премиерите на част от страните членки на НАТО от югоизточния фланг на алианса. В срещата, провела се в държавната резиденция „Бояна“, взеха участие министър-председателите на България, Румъния, Република Северна Македония и Черна гора – Кирил Петков, Николае Чука, Димитър Ковачевски и Здравко Кривокапич.
„Много е важно в момент на криза в нашия регион заради войната в Украйна да сме заедно, да сме координирани освен на ниво НАТО и ЕС, също така и да го правим на ниво Балкани. Мечтата ми е да сме координирани по всички теми„, заяви Петков. Посочи още – високо ниво на взаимна работа може да направи Балканите най-бързо растящия икономически регион в Европа.
И очерта основните въпроси, обсъдени на четиристранната среща. На първо място това е енергийната сигурност на региона и по-конкретно излизането от сферата на влияние на Русия що се касае до доставките на природен газ. „Нашият регион зависи от руската енергия. Обсъдихме как можем да обърнем някои от съществуващите тръбопроводи да работят на обратно – като Трансбалканския например, като вместо руска газ от Румъния, да тече газ от Гърция и Турция.“
Инфраструктурната свързаност също е базисен приоритет. И по-конкретно – Коридор номер 8, но не само частта му между България и Северна Македония, а от Черна Гора през Албания, РСМ и България. Приоритет е и завършването на жп коридора между Солун, Варна и Констанца. „Тези проекти не са важни само за свързаността, а и за военната мобилност“, посочи Петков.
Именно военната тема, и по-конкретно общата сигурност е била следващата точка от разговорите. Защо да инвестираме в скъпи военни системи, когато можем да работим в синергия за нашата обща отбрана, попита реторично премиерът.
Справянето с мигрантската вълна заради войната на север от нас и недопускане на продоволствена криза в региона, базирани на общи усилия – това също е било консенсусно обсъдено и решено на четиристранните разговори.
Но не на последно място – засегната е и темата за трансграничното пране на пари и борбата с корупцията. „Никоя страна не може да се справи сама с този проблем, това е от много голяма важност. Местната корупция в много случаи е това, което Руската федерация използва за установяване на влияние в региона. Балканите трябва да станат символ на координирани усилия и да оставят миналото зад гърба си„, подчерта Кирил Петков.