Отчетът на СЕМ за миналата година предизвика сериозна дискусия сред депутатите защо сме все по-назад в класацията за свобода на словото и доколко е обективна тя.
Според Тома Биков от ГЕРБ очакванията към доклада на регулатора са прекалени.
„Възложихте на колегите от СЕМ свръхотговорности, а на доклада – свръхочаквания“, коментира той и отсече, че лично той не се доверява на класацията на „Репортери без граници“.
„Методологията й предвижда да е на базата на интервюта с избрани от тази неправителствена организация журналисти“, посочи той.
Биков отбеляза, че Малта е на 37 място, а там беше убит разследващ журналист, а Словакия – на 26-то място, където има същия случай .
„България е на 111-то място, но СЕМ отговаря само за електронните медии. В телевизиите и в държавните медии едва ли някой ще си изкриви душата да каже, че няма свобода на словото по отношение на управлението“, коментира депутатът от ГЕРБ. По думите му, ако някъде правителството е най-остро критикувано, това е БНР.
Според червения депутат Александър Симов пък отчетът на СЕМ е абсолютно бюрократичен текст, пълен със суха статистика, в който няма дори и един извод.
Той настоя, че СЕМ може да се съгласява или не на кое място е България по свобода на словото, но е важно да се чуе мнението на регулатора по този въпрос.
Павел Шопов от ОП припомни, че медиите формират общественото мнение, а напоследък водещата роля се пада на електронните, коментира днес.бг
Сигурно няма по-нереформирана и несвободна сфера от тази на медиите, коментира Шопов и се обяви за „коренни преобразувания“.
Депутатите в спор: Свободни ли са медиите в България? Павел Шопов иска коренни преобразования в сферата!
ADS