Националният сайт – Foodprice.bg, който ще бори спекулата с цените на храните, бе представен на пресконференция в Министерски съвет. Той бе анонсиран от служебния премиер Гълъб Донев в началото на февруари.
По време на представяне на сайта от министъра на икономиката Никола Стоянов в 14 часа сайтът още не функционираше, но Стоянов увери, че около 15.30 всеки гражданин ще може да влезе в него.
Държавата установила 20-30% разлика между цена на производител и продажната
Платформата няма да е рекламна брошура, няма да представя промоциите в конкретните обекти, а ще следи тенденциите в цените във времеви план, ще прави съпоставка на ценовите нива по области, както и сравнение с цените в чужбина.
В нея има визуализация за около 30 базисни стоки, които ще бъдат достъпни за съпоставка в сайта. Сред тях са олио, ориз, захар, яйца. Те могат да се сравнят с цените в Европа.
С ангажимента да се събират данни за цените са натоварени търговските ни аташета в 7 държави от ЕС. Ще се сравняват цените в Берлин, Виена, Париж, Атина, Букурещ, Прага и Загреб.
Ще може и да се проследява каква е цената на основната суровина – например за колко купуват млякото мандрите, продаващи сирене и кашкавал, брашното, от което се прави хляба.
Основната цел на държавата е да се създаде ясно законодателство, касаещо търговията с храни.
„Работим за създаването на централен регистър за търговията с храни. Това значи да е ясно колко струва всяка храна на едро и дребно. За целта използваме добрите примери от Европа“, заяви министърът на земеделието Явор Гечев.
В системата ще подават информация само едрите търговци – фирмите, направили над 30 милиона лева оборот за миналата година, което изключва малките магазини.
„Сайтът показва тенденции във времето при цените и на едро, и на дребно“, изтъкна икономическият министър Никола Стоянов.
Участието на търговците за подаване на информация остава изцяло доброволно.