На 15 октомври 1940 г. в Ню Йорк се състоя премиерата на една от най-ярките анти нацистки и осмиващи тоталитаризма комедии в историята на киното – „Великият диктатор“ на Чарли Чаплин.
В него Чаплин не само осмива Адолф Хитлер и обкръжението му, но и завинаги се сбогува с ерата на нямото кино и легендарния му герой – малък скитник. Филмът постигна огромен успех в САЩ и в Европа, но съветската публика успя да го види едва в края на 80-те години, малко преди разпадането на СССР.
Идеята за комедия за Хитлер възниква у Чаплин през 1937 г., четири години след идването на нацистите на власт в Германия и две години преди избухването на Втората световна война.
Идеята за заснемане на комедия за диктатор и неговия двойник беше предложена на Чаплин от британския режисьор Александър Корда, който обърна внимание на приликите между британския комик и лидера на нацистите.
И двамата бяха на една възраст (Чаплин е само с четири дни по-възрастен от Хитлер), и двамата започват живота си в бедност и постигнаха огромен успех в съответните области.
И накрая, Чаплин неведнъж беше иронично се е възмущавал, че Хитлер „му е откраднал мустачките“ , които още в началото на миналия век са се превърнали в неразделна част от образа на малкия скитник. „Само си помисли“, казваше той замислено, „той е луд, а аз съм комик. Но всичко можеше да се окаже различно“, пише Чаплин-младши.
Филмът се подиграва не само на Хитлер, но и на Бенито Мусолини, Йозеф Гьобелс и Херман Гьоринг. По това време САЩ все още не бяха влезли във войната и Хитлер имаше много поддръжници в тази страна, включително сред влиятелни хора. Чаплин дори започва да получава заплашителни писма и уплашени шефове на студиа се опитват да го убедят да спре да работи по снимката. В крайна сметка обаче американският президент Франклин Рузвелт се застъпи за филма: той изпрати своя съветник Хари Хопкинс при Чаплин, който го убеди да продължи снимките.
Великият Чарли Чаплин се оказа и пророк! Дори без да е познавал съвременният диктатор!!!