Бягство от долара : това ли е звездният час на еврото?!?

0
8
e97f1d27df0e7bd4c798a1d4130c73b3[1]
Дир.бг

Еврото поскъпна с над 10% спрямо щатския долар от януари насам, достигайки 1,14 долара за евро. Макар спечелените от еврото позиции да се дължат в голяма степен на бягството от долара поради протекционистката политика на Доналд Тръмп, силата на общата европейска валута отразява и нарастващото доверие в икономиката на евро зоната.

В момента еврозоната се възстановява от леката рецесия през 2023 година: през миналата година 20-те страни, членуващи в нея, постигнаха среден ръст от 0,8%, а прогнозите за 2025 сочат растеж от порядъка на 1,3 процента. Но очертаващите се американски мита върху вноса от Европейския съюз може и да провалят тази перспектива.

В очакване на европейското възстановяване на фона на икономическата несигурност в САЩ много чуждестранни инвеститори преминават от доларови позиции на европейски акции и облигации, което допълнително засилва стойността на еврото.

И все пак: големи валутни колебания от 10% само за няколко месеца са относително редки, а еврото все повече се възприема като противовес на долара в тези неспокойни геополитически времена, когато нарастват опасенията, че митата на Тръмп биха могли да доведат икономиката на САЩ до рецесия.

„Тръмп подкопава доверието в рационалността на американската политика, в дългосрочните перспективи за растежа на САЩ и в устойчивостта на публичните им финанси“, заяви пред ДВ Холгер Шмидинг, главен икономист на Berenberg Bank.

„В резултат доларът губи част от стойността си, но еврото не е реална алтернатива“, допълва експертът и обръща внимание на щетите, които търговската политика на Тръмп може да нанесе на световната икономика. Според него това „може да натежи на растежа в еврозоната и да накара ЕЦБ да реагира с още понижения на лихвените проценти“.

По оценки на Oxford Economics, ако Тръмп наложи 20% мита върху износа от ЕС, растежът в еврозоната може да намалее с до 0,3 процентни пункта през тази и следващата година. В прогнозата се прави предположението, че Брюксел ще отговори с целенасочени контрамерки върху американски стоки, а не с пълно мащабни ответни мерки.

В Германия мащабният пакет от разходи за отбрана, инфраструктура и опазване на климата, одобрен от Бундестага по-рано този месец, включва значителни фискални стимули в размер на 1 трилион евро през следващото десетилетие. Тази новина допълнително подсили доверието на инвеститорите в еврото – тъй като е знак за дългосрочна икономическа подкрепа в сърцето на еврозоната, това допринася за укрепването на общата валута.


ADS