Ако ЕС иска Северна Македония да започне преговори, тя ще започне преговори, защото няма проблем с най-силната страна членка на ЕС – Франция, а „с най-слабата или втората най-слаба страна от ЕС“ – България. Това мнение изрази вицепремиерът и министър на транспорта на Северна Македония Александър Николоски, цитиран от БТА.
Запитан от колко държави в ЕС Северна Македония очаква подкрепа за предложението на Скопие промените в конституцията да влязат в сила, след като страната стане член на ЕС, той изтъкна, че по-важно е „не количеството, а качеството“ на държавите, пред които премиерът Християн Мицкоски е представил предложението си.
Според него най-значимата среща на Мицкоски била тази с президента на Франция Еманюел Макрон.
Той смята, че такива промени са възможни, само когато България ратифицира присъединяването на РСМ към ЕС
„Защото сега Франция е играч номер едно в ЕС. Макрон несъмнено е лидер в ЕС с най-голяма легитимност, чиста победа на президентските избори, правителство, с което работи. Германия влиза в избори. Казаха ми, че срещата с Макрон е минала в изключително добър тон.
Ако успеем да работим добре с Франция и с няколко други западноевропейски страни, мисля, че нашите аргументи могат лесно да бъдат приети. Ако това се промени, аз съм убеден, че един западен тежък дипломат ще реши проблема с България за една сутрин или един следобед в София„, подчерта Николоски.
Правителството на РСМ не приема условието, прието от държавите членки на ЕС, втората междуправителствена конференция за Северна Македония да бъде проведена „по автоматизъм“, след като българите бъдат вписани в конституцията на страната.
Мицкоски предлага в международните си срещи промените в конституцията да влязат в сила след края на преговорите. По това предложение в Скопие смятат, че трябва да разговарят с политическо правителство в България.
Николоски отбеляза, че в момента в България има служебно правителство – „това са хора, които не са избрани от никого на избори и могат да бъдат избирани от ограничен кръг от институции“.