България наистина е станала по-богата, но само за една трета от населението!

0
186
жена с пари
Нюз.бг

България има нужда от позитивни новини, за да се окуражим, че вървим в правилната посока. България действително е станала по-богата страна, но за жалост това е валидно само за една трета от населението, коментира д-р Димитър Събев, икономист в Института за икономически изследвания към БАН, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

ddf42835f74a4ada2577be78298be7b5[1]
Днес.бг

Данните показват, че неравенството у нас е довело до там, че 70% от българското население има доходи, по-ниски от средните. Друг много силен фактор, който пречи да се зарадваме на тази новина, е демографската криза и отчетеният грандиозен спад на населението за последните десет години с близо 5,7%.

„България има нужда от добри икономически новини. Имаме нужда да се осъзнаем, да се уверим, че пътят, по който сме поели, е правилният път. Все пак дори и един ученик, ако непрекъснато учи, но получава само двойки и тройки, това не е окуражително и той в един момент ще спре да учи“, каза д-р Събев.

Този резултат,  че България е в групата на страните с високи доходи, е една оценка, подобна на „Добър (4)“ в училище, направи сравнение гостът. „Но има няколко фактора, които пречат истински да се зарадваме на това. Първо – тази група на страните с високи доходи е много широка сама по себе си и включва не само страни като САЩ, Великобритания, Франция – страни, които наистина са с високи доходи, погледнато сравнително, но включва и страни, които чисто математически са с високи доходи, а по качество на живот са твърде зле, даже по-зле от хората в България“, посочи икономистът.

„Ние българите имаме тази смешна поговорка за свинското със зеле, в която един яде свинско, а друг яде зеле, но общо двамата ядат свинско със зеле. Точно това се получава с данните за България“, добави той.

„Данните показват, че неравенството в България е довело до там, че 70% от българското население има доходи, по-ниски от средните. Това означава, че България действително е станала богата страна, но за по-малко от една трета от населението, което е неудовлетворително. Второто нещо, което се прикрива в този показател – Брутен национален доход на човек от населението – е фактът на голямата ни демографска криза, на големия ни демографски спад“, изтъкна икономистът.

Имаше една година, в която се видя, че нещата  тотално са излезли извън контрол чисто математически, подчерта Събев. „Не става дума, че тогава са починали повече хора. Населението бе преизчислено през 2022 година, а преброяването на населението през 2021 година показа всъщност едни много страшни данни“, каза д-р Събев.

Временния прогнозен ред, който се отчиташе за предишните десет години, който се движеше плавно, изведнъж беше преизчислен и населението на България спадна с 5,7%, което е грандиозно, коментира гостът и потвърди, че това е една от основните причини показателят да се покачи и да достигне до 460 долара и така България да попадне в групата със страните с високи доходи. „Някой, който разбира от финанси и от икономика, би казал точно това“.


ADS