След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия. Българското население, останало под османска власт, се стреми към обединяване с освободените българи.
През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет, който се заема със задачата да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. На 6 септември 1885 г. около 300 четници от Голямо Конаре тръгват към Пловдив, където е арестуван областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич.
Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта.
Денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
Празникът ще бъде отбелязан с чествания и инициативи в цялата страна. Кулминацията на тържествата по традиция ще бъде на площад „Съединение“ в Пловдив от 20:30 ч. Президентът Румен Радев ще е там Пловдив, за да ще участва в тържествената церемония по повод 137-ата годишнина от Съединението. Историческият музей във Пловдив е със свободен вход днес.
Тази година обаче българите честват Съединението под знака на съпричастност с пострадалите от наводненията в карловските села и в село Трилистник преди дни.
Вече са организирани няколко кампании за дарения за семействата, останали без дом. Включиха се и украински доброволци. В района се доставят бутилирана вода, дезинфектанти и хранителни продукти.
Най-голяма необходимост има от доброволци, които да помагат в разчистването на тоновете кал и дървета, които покриха разрушените улици и наводнените дворове. Повече от 600 души са заявили, че днес се включват в разчистването на къщите и улиците в опустошените селища. На място действат военни и аварийни екипи. Служебният премиер Гълъб Донев ще посети днес три от най-сериозно пострадалите от наводненията села – Богдан, Каравелово и Слатина.