Връщате през задната врата политиката на постната пица със съдействието на служебния кабинет, обърна се съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев към Делян Добрев от ГЕРБ-СДС по време на второто четене на удължения закон за бюджета.
Двамата влязоха в спор за очаквания държавен дълг за следващите години и за социалните плащания. Заради вашето управление на финансите, държавата я докарахте до там, че в следващите три години трябва да изтеглим 38 млрд. лева нов дълг, обвини го Добрев.
Асен Василев сравни двете версии на консолидираната фискална програма за 2023 г., разработена от служебния кабинет – едната с бюджетен дефицит от 3 процента, другата – с 6,6 процента. По думите му разликата е 5,5 млрд. лева допълнителен дефицит във втората версия.
Той отбеляза, че приходите в програмата, в която има повече харчене, са с 500 млн. лева по-малки. Общо 3,711 млрд. от останалите 5 млрд. всъщност отиват за капиталови разходи и издръжка – все пера, по които може да се краде, където стоят всичките видове обществени поръчки, които знаем колко кристално се провеждат, каза Василев.
Служебният кабинет не е извинение за това Националната агенция по приходите (НАП) и Агенция „Митници“ да не работят, а още по-малко да се каже – НАП и „Митници“ не работят, затова дайте да не планираме разходи в бюджета и да планираме по-ниска приходна част – това е пълно безобразие, коментира той.
Натоварване на бюджета от социални разходи няма, то идва от допълнителни разходи за издръжка, допълнителни капиталови разходи и планирани по-малко приходи, коментира Василев. По думите му сега очевидно се връщаме към времената, когато не събираме данъци от определени фирми, когато раздаваме пари за поръчки на други определени фирми, а социалните разходи отиват обратно във фризера.
В отговор служебният министър на финансите Росица Велкова обясни откъде идва увеличението на капиталовите разходи и разходите за издръжка. Европейските средства, разходите по Плана за възстановяване не се усвояват, те се прехвърлят и се натрупват в следващата година, тъй като, ако не бъдат извършени тези разходи, няма да получим второ и трето плащане, защото има инвестиционни проекти, които трябва да се случат, посочи тя.
НАП и „Митници“ работят и постигат събираемост, данъчно-осигурителните приходи ще бъдат преизпълнени, но интересното е кои данъци ще бъдат преизпълнени и къде ще имаме неизпълнение, коментира финансовият министър.
Ще имаме преизпълнение на осигурителните вноски, на данъка върху доходите на физическите лица, тъй като бяха увеличени възнаграждения, и другото увеличение е в авансовия корпоративен данък, посочи тя. Няма да изпълним ДДС в размер, предвиден от Народното събрание, но общо имаме преизпълнение на данъчно-осигурителните приходи, допълни Велкова.