ПП/ДБ остават твърдо на позицията си да не подкрепят правителство на ГЕРБ/СДС. Това заяви във връзка с преговорите за съставяне на правителство съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев пред БНР.
„Имаме дълбоко различие как да се управлява държавата… Ако се стигне до втори мандат, ще започнем разговори с всички партии. Ще посочим ключовите политики, с които смятаме, че България може да стане нормална европейска държава. Ще предложим кабинет с ясна програма. За състав ще посочим хора, които са и политици, и експерти, които могат да свършат реално работата“, изтъкна той.
По отношение на проектобюджета на служебното правителство Василев коментира: „Или прилагаме Плана за възстановяване и устойчивост и слагаме и приходите, и разходите, или казваме – няма да получим приходите, съответно няма да направим разходите. Не можем да направим разходите, а да не получим приходите. Да направиш план, в който правиш всички разходи и планираш, че няма да получиш приходите, като това ти прави дупка от 2,8 млрд. лева, това не е нормален план на държавата.“
Той категорично отрече държавата да е фалирала. „2021 и 2022 година завършихме с 3% дефицит. Тази година също ще бъде така. Дългът като процент от БВП – декември 2020 г., декември 2021 г. и декември 2022 г. – спада. България има третия най-нисък ръст на дълг в целия ЕС през миналата година.
Когато направихме бюджетът да работи за всички граждани и фирми, имаме най-висок ръст на износа в целия ЕС, втория най-висок ръст на индустриалното производство в целия ЕС, икономически растеж от 3,9% по „Евростат“, имаме широка социална програма и намаляване на неравенствата, пенсионерите бяха над линията на бедност, сега вече не е така.
Можем да имаме европейска социална и нормална икономическа политика, която води до икономически ръст, която да бъде справедлива и при която не трябва да се вдигат данъците. От Европа получаваме средства, за да правим точно това“, отбеляза Асен Василев.
По думите му данък „свръхпечалба“ при фирмите би бил наказание и ограбване в резултат от това, че някоя фирма се е справила добре. Той смята, чр такова решение трябва да се вземе след широка дискусия.