Пилотите на самолета Embraer на азербайджанските авиолинии се бориха с всички сили да насочат ударения си самолет към аварийно кацане, използвайки само тягата на двигателя, след като загубиха всякакъв друг контрол. Видео от преди и след катастрофата показва, че шрапнели са проникнали в задната част на самолета, извеждайки от действие и трите паралелни хидравлични системи, които движат контролните повърхности на крилата и опашката на самолета, казаха авиационни експерти.
Непотвърден препис от размяната на реплики между пилотите и авиодиспечерите в Грозни предполага, че те са докладвали за „въздействие“, което първоначално са помислили за сблъсък с птица, докато са се отклонявали от чеченския град, тъй като видимостта там е била твърде лоша.
„Нашите контроли не работят. Сблъсък с птици в кабината“, казал един от пилотите на контрольора. Малко преди удара те са съобщили за загуба на GPS сигнал и са поискали радарно насочване. Русия и други държави заглушават сателитните сигнали по военни причини, но загубата на навигация изглежда не е свързана с извънредната ситуация.
Седем минути след удара пилот докладвали: „Сега хидравликата е отказала.“ Три независими хидравлични системи захранват контролните повърхности на крилата и опашката.
С изчезването на контролите на полета, екипажът се е опитвал да контролира наклона на самолета, като жонглира с мощността на всеки от двата монтирани на крилото реактивни двигателя по отделно.
Първоначално те се опитали да се отклонят към близките Минерални Води в Кавказ и след това към Махачкала на брега, но им казали, че времето е твърде лошо, за да кацнат и там. Преписът спира дотук, но на пилотите необяснимо било препоръчано да се насочат към Актау, много по-далеч от другата страна на Каспийско море, твърдят местни власти.
Когато самолетът се появил отново на радарите, докато се движел над морето от Актау и летял нестабилно. При подхода екипажът успял да разшири ходовата част на ръка, но предкрилките и спойлерите очевидно не са били разгърнати, както биха били при нормално кацане. Имало е и видима повреда и по хоризонталния стабилизатор на опашката преди кацането, казаха авиационни експерти, след като изгледаха видеото.
Въртящата се „фугоидна“ траектория, извършена от самолета при първия, прекъснат опит за кацане и при втория, последен опит, показа, че екипажът се е борил за контрол, докато се е спускал, използвайки само мощността на двигателя. Почти невъзможният метод беше използван през 1989 г. от тримата пилоти на полет 232 на United Airlines, които насочиха самолета си DC-10 към огнено аварийно кацане близо до Сиукс Сити, Айова, след пълна хидравлична повреда. От 296 пътници и екипаж 184 оцеляват.
„Изглежда, че азербайджанските пилоти са се опитвали да направят същото“, казва Хуан Браун, американски пилот и коментатор, пред The Times.„Нямаше спойлери. Можете да видите на видеозаписа на финалния подход, че няма и хидравлика.“
Подобно на катастрофата в Сиукс Сити, също заснета на видео, самолетът Embraer не успя да се изравни напълно преди тъчдаун и се разпадна, след като крило се удари в земята. Пилотите са сред загиналите.
Доказателствата сочат ракета за противовъздушна отбрана с неконтактен предпазител, експлодираща близо до Embraer, каза Браун. „Можете да видите прободните рани от лявата страна на вертикалната опашка и левия асансьор … Това би проникнало в жизненоважни електрически и хидравлични линии.“
Падането на кислородните маски показва, че кабината е била без налягане. Допълнително доказателство за проникването на шрапнел в кабината идва от частично накъсана спасителна жилетка и изображения, които предполагат, че пътниците са били ранени преди кацането.
Жерар Легоф, бивш служител на френската агенция за разследване на въздушни произшествия BEA, каза, че изглежда има щети от „много шрапнели“ щети по останките. Това „напомня“ на полет MH17 на Malaysia Airlines, който беше свален с ракета земя-въздух от подкрепяните от Русия бунтовници над Източна Украйна през 2014 г.
Ксавие Тителман, бивш пилот на френските военновъздушни сили, който работи като консултант по отбраната, каза, че няма съмнение, че азербайджанският самолет е бил ударен от ракета. „Ударите върху опашката са характерни за ракетен шрапнел.“