Подготвяха за това общественото мнение чрез напомпване на войнствените настроения, на патриотизма и на “победобесието”, както се нарича днес истеричното празнуване на победата във Великата отечествена война, което беше издигнато в ранг на държавна религия.
Строене на огромни църкви, георгиевски лентички и всичко останало, което превърна Девети май от Ден на скръбта в панаир и цирк. Това също е елемент от подготовката на общественото съзнание към новия етап в живота, в който войната и победата над врага е на първи план. Кой е врагът? Западът и Украйна като творение на проклетия Запад, изкуствено образувание, което Западът подкрепя, за да
Задачата на Песков е не да казва истината, а да говори така, че никой да не разбере какво всъщност става. Той трябва да подменя акцентите и да разказва на хората всякакви приказки, за да не могат да си представят реалната картина на случващото се, истинските причини за уволнението на Шойгу и т.н.
Това му е работата. Не трябва да се вярва на нито една дума, изречена от Песков, а ако се вярва – в обратното на това, което казва. Така той оментира изказванет на Песков, че днешна Русия е силна като СССР през 80-те години, смята Набутов.
Процентът от бюджета, който се отделя днес за война говори за това, че в Русия има военна икономика. Инвестира се основно във война и на това се дължи фантастичният икономически растеж.
Това стана през последната година и половина, когато стана ясно, че войната в Украйна няма да бъде приятна разходка. И че със стари съветски танкове и снаряди не може да се стигне до Киев за седмица. Икономиката се преустройва в движение, както я е преустройвал Сталин през 1941г., който не е бил подготвен за войната.
Разбира се, че това е военна икономика. Друг е въпросът, че има разлика с 80-те години на ХХв., за които говори Песков. Разликата е, че в Съветския съюз имаше планова икономика. Помните какво означаваше това за обикновения човек. Нищо не можеше да се купи. Огромната страна с най-големите в света селскостопански предприятия внасяше хранителни продукти,, казва още той.
Днешната икономика е капиталистическа и продължава да работи благодарение на икономистите с либерални възгледи в правителството, които са алтернатива на Белоусов. От една страна имаме ръководителя на Централната банка Елвира Набиулина и министъра на финансите Антон Силуанов, от друга – Андрей Белоусов, който е привърженик на намесата на държавата в икономиката.
Това много помага на Путин, защото хората в Русия са относително спокойни. Ако човек не се интересува от войната, а само от ежедневието си, той може да отиде в магазина и да си купи всичко. Дори айфон.
Той не се интересува, че това е контрабандна стока. За мнозинството руснаци качеството на живот се променя несъществено. Да, разбира се, че всичко поскъпва, но пък се компенсира от убеждението, че Русия е велика страна, че руснаците са велик народ, че се противопоставяме на врага и в името на победата можем още малко да потърпим.
Ако говорим за морално-нравствен и духовен елит, към него не може да бъде причислен никой от Путиновия елит. Това, което ги свързва от години е движението по кариерната стълбица и бизнесът. Днес всички те пътуват в един общ влак, който се носи към пропастта.
Не могат и да скочат от влака, защото той се движи с висока скорост и е опасно. Не всички са във възторг от това, което става, но нищо не могат да направят и ще мълчат до края. Ще демонстрират сплотеност и вярност към хана. Днешна Русия с бързи темпове се връща към времената на хановете от Златната орда, категоричен е анализаторът.