ГЕРБ взема 25,4% на изборите за следващо Народно събрание и води убедително пред ПП-ДБ, които събират 17,5%. В почти равни позиции на старта на кампанията са ДПС и Възраждане“, съответно по 14,9 и 14,6 на сто, БСП се движи около 8,5%, а ИТН – 5,2%.
Повечето от новите формации остават под чертата – най-отпред сред тях е „Солидарна България“ с 2,6%, „Синя България“ й диша във врата с 2,5 на сто, 1,9% събира „Левицата“, а 1,3% – „Български възход“. Това сочат данните от социологическото изследване на „Алфа рисърч“, което показва и сериозно разрояване и конкуренция вляво.
Настоящото изследване е проведено в периода 25 април – 2 май 2024г. от „Алфа Рисърч“, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства.
Големият губещ на евро вота ще бъде БСП, която няма да има сегашните петима депутати, а римейк в броя на депутатите ще успеят да направят само ГЕРБ-СДС и ДПС, се вижда от проучването. „Възраждане“ имат потенциал за трима евродепутати. Тъй като прагът за ЕП е по-висок от този за НС, 5,88%, то други формации не се очертава да го прескочат засега, според данните на агенцията.
Избирателна активност
С наближаването на изборите декларираната избирателна активност леко нараства. Готовност да гласуват за Народно събрание заявяват около 40% от пълнолетните граждани, или приблизително 2 млн.600 хил. – 2 млн.650 хил. души.
Вот за Народно събрание
ПП-ДБ стартира със значително отслабени позиции след краха на ротацията и последвалите публични скандали. Към момента със 17.5% запазва второто място в предпочитанията на избирателите, но е на почти 8 пункта дистанция след ГЕРБ. Коалицията губи около 200 000 гласа от вота си през 2023г.
ДПС (14.9%) и Възраждане (14.6%) са с практически изравнени позиции на старта на кампанията и с много висока степен на мобилизация на техните симпатизанти. И двете партии се отличават с по-слаб електорален интерес в неизборни периоди и с бързо привличане на вот на самите избори. спектър.
БСП е в лек низходящ тренд, но с 8.5% от вота на избирателите запазва преднина пред откъсналите се от нея „дисиденти“ в лицето на Солидарна България (2.6%) и Левицата (1.9%).
В десния спектър по-различими позиции има единствено коалицията Синя България (2.5%), която също ще трябва да разчита на кампанията, за да излезе от Синя София и да постигне по-добър национален резултат.