АЕЦ „Козлодуй“ прекратява договора за доставка на ядрено гориво от Русия!

0
262
2131480[1]
Нюз.бг

АЕЦ „Козлодуй“ ще прекрати договора с Русия за доставката на ядрено гориво. Това заяви изпълнителният директор на атомната електроцентрала Валентин Николов, цитиран от БНТ.

Със специална церемония беше отбелязано приключването на първото зареждане на 5-ти блок на централата с доставеното през април гориво от американската компания „Уестингхаус“. Присъстваха служебният премиер Димитър Главчев и енергийният министър в кабинета му Владимир Малинов, както и посланикът на САЩ у нас Кенет Мертен.

„В 4-годишния период трябва да завършим диверсификацията, която е толкова необходима на България предвид и геополитическата обстановка. И може би в Източна Европа, знаете, Югоизточна Европа, ние сме първата централа, която стартира преди 50 години, сега също ще бъдем първата, която ще имаме изцяло диверсифицирано гориво в нашата централа“, посочи коментира Валентин Николов.

Владимир Малинов определи внедряването на алтернативен тип гориво в 5-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“ като исторически момент. Той отбеляза, че за пръв път в 50-годишната си история на електроцентралата централата ще работи с алтернативно гориво.

Кенет Мертен изтъкна, че с ядреното гориво е направена първа крачка за диверсификация на българската енергетика. Стъпката беше предприета от няколко правителства. Поздравявам ви за вашата визия. Вярвам, че България ще стане енергиен хъб, след като диверсифицира източниците си на гориво“, заяви той.

 

Димитър Главчев посочи, че това наистина е вече завършен първи етап на реална диверсификация на ядрено горивния процес. „Това не са просто едни 43 касети, които са доставени и вече вложени от „Уестинхаус“. Това е наистина начало на отделяне на България от почти пълната зависимост от Русия. 95%, ако не се лъжа, беше зависимостта от Русия и въобще към всякакви енергоизточници“, каза още той и добави, че винаги е добре човек да има избор.

Експортно-импортната банка на САЩ ускорява финансирането за блок 7 на АЕЦ Козлодуй!

 

 

 


ADS