8.4% е средният ръст на минималната работна заплата в 10-те последно приети държави членки в ЕС, стана ясно по време на семинар на КНСБ. В тази група спада и страната ни, в която минималното заплащане е 261 евро, съобщава „Монитор“.
Полша, например, която също е сред тези 10 държави нивото й е 503 евро. Всъщност това е групата с най-ниски равнища по този показател. Среден ръст на минималната работна заплата има в държавите Испания, Словения, Малта, Гърция и Португалия. Там те варират между 859 и 677 евро.
С минимална работна заплата между 1999 и 1463 евро Люксембург, Ирландия, Холандия, Белгия, Франция, Германия и Великобритания заемат първите места по ръст на заплащането.
Средната месечна заплата у нас пък е 542 евро бруто. Статистиката ясно очертавала социалния дъмпинг в родната индустрия, както и ниската цена на труда, стана ясно по време на семинара.
Освен това се наблюдавало и наличие на сериозен проблем в разпределението на добавената стойност между труда и капитала в полза на капитала.
Това със сигурност е едната причина. Другата обаче е нелицеприятна. Производителността на труда унас е много по-ниска. Ако наш работник произвежда днес 100 пирона, то германеца прави 500. В този случай няма как нашия да взима същата заплата. Аз , обаче ще дам пример в туризма. Бях свидетел как в Мадрид един сервитьор в малка кръчма обслужваше точно 40 човека на свободна консумация. Хвърчеше като финикиец и даже и на ум не му идваше да си играе с телефона. При нас е често явление да видиш как сервитьорката си „чеше“ телефона и е цяло щастие, ако ти донесе втората ракия на време. Това, че 50% от персонала на морето е неквалифициран не е страшно-лошото е , че не желаят да се научат! Единственото , което чувам е , че са малки заплатите. Айде първо се научете мили млади хора да обслужвате по 40 клиента на свободна консумация и кажете на собственика, че не му трябва втори сервитьор, а да ви даде двойна заплата. При това положение и той ще е на кяр-спестява един масраф(нощувки и храна)! Приятно учене-не хленчене! Вуйчо Страхил