Най-новите оръжия на Русия – по-добри от най-добрите на Запада!

0
909
ruski iztrebitel

Русия притежава най-малко шест вида оръжия, чиито възможности надхвърлят тези на най-добрите им западни аналози. Те вече се доставят във войските; предвижда се програмата да приключи до 2027 г., заяви пред състава на военната академия към руския Генщаб вицепремиерът Юрий Борисов, цитиран в седмичното издание „Военнопромишлен куриер“.

Списъкът включва стратегическия ракетен комплекс, изстрелващ междуконтинентални балистични ракети „Сармат“, изтребител от пето поколение, познат като Су-57, Т-50 или ПАК ФА, високозащитен танк Т-14 с платформа „Армата“, мобилна зенитна система С-500, мобилен ударен антисателитен комплекс „Нудол“ и мобилна система за радиоелектронно потискане на сателитни комуникации „Тирада-2С“.

В тази връзка „Лента“ припомня скорошно изявление на руския военен експерт Константин Сивков, че Москва разполага с „великолепни ракетни въоръжения, но във войските има малко такива“, докато „оръжията на американците са по-лоши от нашите, но войските имат много от тях“.

Експерти на „Известия“ коментират съобщения в руския печат, че стратегическите бомбардировачи на Москва Ту-22M3 ще бъдат снабдени с най-нови свръхзвукови ракети „Кинжал“, представени през март пред парламента от президента Владимир Путин.

Руската бойна авиация има близо 60 такива бомбардировача на въоръжение и още няколко десетки – на консервация, посочват специалистите.

Според вестника става дума за авиационен вариант на ракетите „Искандер“, който има далеч по-висока максимална скорост и по-голям обсег – до 2000 км вместо 480. Експертите твърдят, че така Русия не нарушава договора за ракетите със среден и по-малък обсег, забраняващ производството, тестовете и разполагането на наземни ракети с обсег от 500 до 2500 км.

„Кинжалите“ – по 4 броя на машина, се очаква рязко да повишат възможностите на Ту-22M3 за поразяване на далечни цели, без самолетите да навлизат в зоната, където са уязвими за противовъздушната отбрана на противника, коментира днес.бг

„Системата естествено е чисто ударна, но в рамките на руската военна доктрина има отбранително предназначение. В случай на хипотетичен сблъсък между Русия и НАТО на европейския континент „кинжалите“, най-вече в неядрен вариант, се предвижда да станат основно средство за унищожаване на тиловата инфраструктура на алианса, като блокират прехвърлянето на войски, на техника и парализират управлението на военните действия“, обяснява „Известия“.

Според изданието употребата на подобни средства цели по-специално „максимално да отдалечи момента, когато единствено ефикасно средство за противодействие ще стане използването на ядрени оръжия“. „Съществуват ли „кинжали“ в ядрен вариант? Би било странно да не е така“, отбелязва руският всекидневник, цитиран от БТА.


ADS