Президентът Румен Радев разкритикува правителството, което, по думите му, се е хвърлило изцяло във външната политика и е загърбило „важни взривоопасни процеси“ вътре в страната.
„Външната политика не може да бъде легитимация за бездействие по отношение на критично важни за българското общество теми. Европейската идея не може да се партизира и приватизира“, настоя държавният глава при участието си конференцията „Българското председателство на Съвета на ЕС – време за равносметка“.
„Европейското председателство систематично беше употребявано за вътрешнополитически пиар, и то във времена, когато протестите се множат, а властта не отговаря. Европейското председателство стана алиби за липса на отношение и за безразличие по тези проблеми, а дори и неудовлетворението на гражданите се представяше като опити за провал на европредседателството. Това е недопустимо“, упрекна още Радев, според когото това е най-лесният начин българите да бъдат разколебани в европейската идея.
Държавният глава каза и че загърбването на вътрешните проблеми, когато се иска лидерство и отговорност, може да доведе до парализа на институциите.
Като положително, освен темата за Западните Балкани, той посочи това, че администрацията ни е придобила познания в механизмите на ЕС и на вземането на решения.
„Но стана ли от това България по-европейска, като интегриране в европейските институции и структури, в механизмите за вземане на решения“, попита той.
Според Радев властта трябва по-бързо да се освободи от еуфорията от този изкуствено граден образ и възможно най-бързо „тялом и духом да се върне в суровата българска действителност“.
Държавният глава посочи още, че Западните Балкани са останали приоритет за София, но са изпаднали от фокуса на Обединена Европа.
„Миграцията открои дълбоки разломи в ЕС, които застрашават единството му и открояват редица институционални слабости“, заяви Радев и допълни, че Европа сама не смогва да следва дневния си ред.
Като пример за пропуск той даде това, че Дунавската стратегия не е намерила подобаващо място.
„Пропуснахме голям шанс, тъй като 3 последователни ротационни председатели на Съвета на ЕС – България, Австрия и Румъния са дунавски държави с отношение към този проблем“, каза още държавният глава.