Германското правителство вече преговаря с няколко европейски държави за връщането на незаконно пребиваващи на нейна територия мигранти. Това съобщи високопоставен европейски служител в навечерието на срещата на върха на ЕС, която ще се проведе в четвъртък и петък в Брюксел.
Германският канцлер Ангела Меркел е притисната от коалиционния си партньор да изпрати обратно мигрантите с отказан предстой в граничните европейски държави, през които те са влезли в ЕС. В неделя Меркел изложи плановете си пред 15 европейски лидери, сред които и Бойко Борисов.
Българският премиер коментира тогава, че е абсурдно да се иска връщане със задна дата. По данни на българското правителство 60 000 мигранти са регистрирани у нас от началото на кризата.
Европейската комисия коментира, че двустранните и тристранни споразумения между еврочленките за “ускоряване на процедурите за убежище” са напълно допустими и дори насърчими, за да се сложи край на произволното движение на мигрантите из ЕС. Алтернативата е затваряне на границите между Германия и Австрия и Франция и Италия, предупреди евро служителят.
Той не назова държавите, с които Берлин преговаря за пари в замяна на мигранти.
Миграцията е в центъра на разговорите между европейските лидери, като се очаква те да обсъдят нова идея за изнасяне на лагери в северноафрикански държави, където мигрантите, спасени в морето, да бъдат карани, без да влизат в Европа.
Те ще бъдат от затворен тип и в тях мигрантите ще бъдат пресявани на нуждаещи се от закрила и на икономически от агенциите на ООН за бежанците и за миграцията и съответно изпращани в Европа или връщани по родните им страни.
Така ЕС ще намали рязко и броя на молбите за убежище, тъй като европейското законодателство предвижда, че то може да се търси само от лица, които се намират на европейска територия.
В писмо на председателя на Съвета Доналд Туск до лидерите на 28-те, изпратено в навечерието на срещата, се казва, че такива центрове, наричани “дебаркационни платформи” са единственият начин за пресичане на бизнесмодела на трафикантите и прекратяване на миграционния наплив към Европа.
В замяна на приемането на бежанците, северноафриканските държави ще получават пари за издръжката им по модела на споразумението между ЕС и Турция. Брюксел го смята за много успешно, тъй като незаконните пресичания към гръцките острови са намалели с 97 процента от подписването му през март 2016 г.