По силата на мирно споразумение Украйна може да бъде разделена като Берлин през 1945 г. със западни войски на запад и руски войски в източната част, която обаче САЩ не смятат за руска територия. Това става ясно от интервю за британския в. The Times („Таймс“) на специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп – Кийт Келог.
Кийт Келог
„Може да изглежда почти като Берлин след Втората световна война, когато имаше руска зона, френска зона, британска зона, американска зона“, припомня Келог.
Армии от двете страни на Днепър
Според него появата на англо-френския контингент няма да бъде провокация за Русия, тъй като Украйна е достатъчно голяма страна, за да разположи няколко армии, които да поддържат прекратяването на огъня. Той също така посъветва Франция и Великобритания да не разчитат на американска подкрепа: „Винаги планирайте най-лошия възможен сценарий.“
Те биха могли да бъдат разположени западно от река Днепър, която служи като „сериозно препятствие“, изрази увереност Келог и предложи създаването на демилитаризирана зона по протежение на сегашната линия на съприкосновение, с буферна зона с дълбочина 15 км от всяка страна. Той очаква, че ще има нарушения на прекратяването на огъня, „защото винаги има такива“, но това може да бъде „лесно контролирано“.
Избори в Украйна
„Ако се постигне прекратяване на огъня, ще има избори. Тъй като мина почти една година, откакто те трябваше да се проведат, но това не се случи.
Мисля, че украинския президент Володимир Зеленски е готов да го направи веднага щом се постигне прекратяване на огъня и се изработи определено решение. Но това е задача на украинския народ в украинския парламент, а не на нас“, добави Келог.
Той предположи, че руският президент Владимир Путин „може да не приеме“ предложението за зони за контрол. The Times отбелязва, че идеята на Келог е първото предложение на високопоставен американски служител за демаркация по река Днепър.
The Times изопачавал думите му
Междувременно Кийт Келог заяви, че статията в The Times изопачава думите му по отношение на възможността за разделяне на Украйна „почти като Берлин след Втората световна война“.
„Говорих за „сили за подкрепа“ след прекратяването на огъня в името на суверенитета на Украйна. При обсъждането на разделянето имах предвид зоните на отговорност на съюзническите сили без американските войски.
НЕ съм имал предвид разделянето на Украйна„, написа Келог в социалната мрежа X.