Съединените щати са извършили най-мащабното си офанзивно военно разполагане в Близкия изток от началото на конфликта между Израел и ХАМАС през октомври 2023 г. Това съобщава израелският вестник Haaretz, позовавайки се на анализ на авиационни данни от отворени източници.
През март се отчита ръст от над 50% на американските товарни полети към ключови бази в региона в сравнение с предишните пикове. Повечето от тях превозват военна техника, боеприпаси и противоракетни системи, а според анализаторите това е подготовка за потенциална конфронтация с Иран.
Сателитни снимки показват най-малко шест B-2, базирани на Диего Гарсия – остров, използван преди като отправна точка за удари в Афганистан и Ирак. Позицията му на над 4000 км от Иран и Йемен го прави идеален за нанасяне на далекобойни удари, докато остава извън обсега на вражески дронове и раке
Над 20 товарни самолета са пристигнали от Южна Корея и Оклахома, превозвайки компоненти за системи за противоракетна отбрана Patriot и THAAD, които се разгръщат в Израел, Кувейт и Саудитска Арабия. Системата THAAD, разположена в Израел, вече е прихванала седем балистични ракети, изстреляни от територията на Йемен.
Допълнителни американски военни доставки са отчетени в Джибути и крайбрежието на Червено море, където действа ударната група на самолетоносача USS Harry Truman. Самолетите от борда му са провеждали удари по обекти на хутите в Йеме
На фона на засилващото се военно присъствие, нараства и политическото напрежение между Вашингтон и Техеран. Президентът Доналд Тръмп отправи остро предупреждение към Иран:
„Ако не сключат споразумение, ще има бомбардировки, каквито те никога не са виждали.“
В отговор, иранското външно министерство заяви, че „няма да преговаря под натиск“ и че Техеран „ще отговори решително на всяка агресия.“
На този фон, началникът на Централното командване на САЩ (CENTCOM) генерал Майкъл Курила пристигна в Израел за срещи с висшето военно ръководство. Макар визитите му да са регулярни, тази се случва на фона на ескалиращи заплахи и е интерпретирана като сигнал за предстояща военна координация.
Според военни експерти и наблюдатели на региона, настоящото разполагане прилича на подготовка за координирани удари – или като превантивна защита срещу иранска агресия, или като част от психологически натиск върху Техеран в навечерието на потенциални преговори за ядрената му програма.
Паралелно, се наблюдава и слабо увеличение на американските полети до Израел, както и активност на израелските военновъздушни сили, които изтеглят боеприпаси от бази в Европа и САЩ.
Военният трафик и дипломатическите сигнали сочат, че регионът е на прага на ново изостряне. Дали това ще прерасне в открит конфликт, зависи както от решенията във Вашингтон и Техеран, така и от развитието на войната между Израел и ХАМАС.