На 6 август 2024 г. украинските сили започнаха изненадваща трансгранична офанзива в района на Курск в Русия – най-голямото чуждестранно нахлуване на руска територия от Втората световна война насам.
Отговорът на руския президент Владимир Путин беше показателен. Дни след офанзивата на Украйна, Путин се разгневи срещу Съединените щати и Европа. „Западът се бие срещу нас с ръцете на украинците“, каза той, като повтори мнението си, че войната на Русия в Украйна всъщност е битка със Запада.
Но той не предприе незабавна военна контраатака. Путин не желаеше да отклони значителен брой войски от операциите им в Източна Украйна, дори за да си върне територията у дома. Три месеца по-късно, с украинските сили все още в Курск, Москва вместо това въведе севернокорейски войски, за да им помогне да ги изтласка – първият път от повече от век, когато Русия покани чужди войски на своя територия.
Тези цели не са нови. Но войната втвърди решимостта на Путин и стесни възможностите му. Няма връщане назад: Путин вече трансформира обществото, икономиката и външната политика на Русия, за да позиционира по-добре Кремъл да се изправи срещу Запада. След като прие мантията на измамен режим, Русия сега е още по-малко вероятно да види необходимост от ограничения.
Сцената е готова за засилване на конфронтацията с Русия, въпреки очевидния интерес на бъдещата администрация на Тръмп към нормализиране на отношенията с Москва.
Войната не върви добре за Украйна , отчасти защото ограничената помощ, която Западът изпрати на Киев, не отговаря на големия залог, който той твърди, че има в конфликта.
В резултат на това Русия вероятно ще се оттегли от войната смела и, след като възстанови военния си капацитет, ще се развали за още една битка за преразглеждане на реда за сигурност в Европа.
Нещо повече, Кремъл ще се стреми да прибере в джоба си всички отстъпки от администрацията на Тръмп за прекратяване на настоящата война, като например облекчаване на санкциите, за да укрепи позицията си за следващата.
Русия вече подготвя почвата чрез саботажа и други специални операции, които е отприщила в цяла Европа, и чрез присъединяването си към други измамници, включително Иран и Северна Корея.
Европейските страни са малко по-подготвени да се справят сами с предизвикателството на Русия, отколкото бяха преди три години. И в зависимост от това как ще завърши войната в Украйна, се очертава възможността за нова война с Русия.