Множество естетични услуги, които са медицински, защото са инжекционни и при тях се използват медицински изделия, се осъществяват от лица без медицинско образование или от такива, които твърдят, че имат такова, но придобито в трета страна. Това заяви пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.
Тя посочи, че ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание, тоест не може да се използва от козметички в козметични салони.
Шаркова уточни, че дейността на жената, инжектирала пострадалите над 10 жени, е била открита и развивана в социалните мрежи.
Тя абсолютно безнаказано е шетала из социалните врежи и е рекламирала своята дейност, изтъкна специалистът по медицинско право.
Тя обясни, че не е ясно по какъв начин тези лекарствени продукти от какви държави се внасят нелегално.
В случаите с пострадалите жени Шаркова допусна включително възможно разминаване между описаната концентрация и реалната – например вместо 50 единици – 500.
Тя посочи, че в регистъра на Българския лекарски съюз на сайта на организацията може да се провери дали лицето, което осъществява процедурата, е лекар.
От началото на годината в „Пирогов“ бяха приети две жени със симптоми на ботулизъм
„На второ място, да не посещават за тази цел козметични салони, а единствено и само лечебни заведения. Това може да се провери в регистрите на съответната РЗИ“, настоя Шаркова.
Тя разказа от своята практика, че среща дори случаи на обезобразяване след поставяне на филъри.
Необходимо е да се регламентира точно и ясно кои от тези дейности са само медицински и могат да се извършват само в лечебни заведения, подчерта Шаркова и настоя да се завиши контролът.
Доц. Мария Димитрова, началник на клиниката по нервни болести в „Пирогов“, съобщи пред БНТ, че девет пациентки са преминали през болницата след ботокс, като пет от тях са на лечение в лечебното заведение.
Според доц. Димитрова до обявяването на първия случай останалите пациентки не са намирали смелост да потърсят помощ. Антитоксинът също трябва да се поставя от специалисти, предупреди медикът. Нека никой не експериментира с това лечение, предупреди тя.
Нели Георгиева от Асоциацията на пациентите на естетична медицина посочи, че е практика нелицензирани специалисти да практикуват поставяне на ботокс, филъри. Жертвите обикновено се подлъгват по обявите за промоции, черен петък.
На промоция ботокс се предлага между 250-300 лева, а реалната цена е между 600-900 лева.