Украинската делегация пристигна в САЩ за разговори на високо равнище с администрацията на Доналд Тръмп, за да изглади сериозните различия по уреждането на войната с Русия още преди новият президент на САЩ да встъпи в длъжност.
Според The Wall Street Journal, в сряда ръководителят на кабинета на президента на Украйна Андрий Ермак се е срещнал със специалния пратеник на Тръмп за Русия и Украйна Кийт Келог и бъдещия съветник по националната сигурност Майк Уолц. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс също се е присъединил към срещата.
Според източници на изданието, Ермак е посетил Вашингтон, за да подобри отношенията си със съветниците на Тръмп. По-рано той се срещна във Флорида и с новия началник на кабинета на Белия дом Сузи Уайлс.
„Според хора, запознати с дискусиите, Ермак ще представи Украйна като конструктивен партньор за постигане на мир, а не като пречка за него“, пише вестникът.
Както отбеляза източник, запознат с плановете на Киев, Украйна планира да декларира готовността си за мир, „но това трябва да бъде устойчив мир. Нестабилният, временен мир не е нито в интерес на Съединените щати, нито в интерес на Украйна“.
По-рано украинският президент Володимир Зеленски заяви, че за да може Киев да обмисли прекратяване на войната, е необходимо на неокупираните части на Украйна да се предложи членство в НАТО.
В същото време, пише WSJ, съветниците на Тръмп са обсъдили няколко варианта за мирен план, които признават завземането от Русия на около 20% от украинската територия и временно изключват възможността за присъединяване на Киев към НАТО.
„Украинците излагат максималистичната си позиция във възможни преговори“, каза Лучиан Ким, анализатор за Украйна в Международната кризисна група. „Може би те наистина признават, че членството в НАТО не е въпрос на близко бъдеще. Но защо трябва да го признават дори преди да започнат преговорите?“.
Той също така отбелязва, че Киев е много дълбоко разочарован от отиващата си администрация на Джо Байдън. „Пристигането на администрацията на Тръмп даде на хората в Киев надежда за пробив. Как ще изглежда е друг въпрос. Но едно нещо е ясно: статуквото ще приключи“, казва Ким.