Примирието между „Хизбула“ и Израел е факт!

0
10
Part of the Southern District of Israel, political map, with the Gaza Strip
Нюз.бг

Прекратяване на огъня между „Хизбула“ и Израел влезе в сила, когато часовникът удари 4:00 ч. местно време в сряда, след повече от година сражения, които отнеха живота на хиляди хора. То беше договорено с подкрепата на САЩ, обобщи АФП.

Сделката трябва да сложи край на конфликта, който наложи изселването на десетки хиляди израелци и на стотици хиляди други в Ливан.

Обявено от президента на САЩ Джо Байдън, примирието предвижда първоначално 60-дневно спиране на сраженията, което Израел ще използва за постепенно изтегляне на силите си, оставяйки ливанската армия да заеме позиции близо до границата с Израел, за да гарантира, че „Хизбула“ няма да възстанови военното си присъствие там.

От друга страна, „Хизбула“ трябва да се изтегли на север от река Литани съгласно споразумението.

Международна група, оглавявана от САЩ, ще следи за спазването на споразумение.

Боевете обаче продължиха до късно през нощта. Бойци на „Хизбула“ казаха, че са изстреляли дронове срещу военни цели в Тел Авив, а израелската армия издаде заповед за евакуация на части от Бейрут.

А по-малко от час преди началото на примирието бяха нанесени и въздушни удари по южните предградия на Бейрут, съобщиха кореспонденти на информационните агенции.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху каза в телевизионно обръщение, че продължителността на споразумението за примирие ще зависи от действията на „Хизбула“ и ако групировката се опита да се въоръжи отново, това ще се счита за нарушение на споразумението. Нетаняху открои в речта си и че благодарение на усилията на израелската армия е била върната с десетилетия назад.

Президентът на САЩ Джо Байдън също обяви споразумението с настояването, че то трябва да се превърне в постоянно и изрази надежда да доведе до установяване на мир в целия Близък изток, включително и ще позволи прекратяване на войната в ивицата Газа, където израелската армия продължава се бие с групировката „Хамас“.

Държавният секретар Антъни Бликън също изрази надежда в тази посока, като обясни, че още в началото на конфликта „Хамас“ е имал за цел да привлече други участници във военните действия, за да поддържа множество фронтове и така да отлага прекратяването на бойните сблъсъци.

Блинкън увери, че администрацията на Байдън работи съвместно с преходния екип на Доналд Тръмп за изпълнение на споразумението за Ливан. Американската телевизия CBS съобщи, позовавайки се на източник, че екипът на Тръмп е бил информиран за същността на споразумението и го е одобрил.

Споразумението регулира прекратяване на военните действия в рамките на 60 дни, като през това време израелските войски трябва да се изтеглят от Ливан, „Хизбула“ трябва да изтегли бойци и оръжия от територията между Синята линия (неофициалната граница между Израел и Ливан) и река Литани, а контролът трябва да се поеме от ливанската армия.

Споразумението ще позволи на подкрепяната от Иран групировка да бъде отблъсната от границата с Израел и подсилва редовните войски на ливанската армия, които ще бъдат разположени по границата след изтеглянето на израелските войски.

Споразумението премахва буферна зона в Южен Ливан, създадена от Израел.

Новото споразумение като цяло повтаря Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООНприета през 2006 г., и която сложи край на войната на Израел с „Хизбула“, но има по-голяма международна подкрепа.

В същото време, както съобщава BBC, споразумението съдържа клауза, която е изключително важна за Израел, позволявайки му да извършва военни операции в Ливан, ако е изправен пред заплаха от „Хизбула“.

Комитет от пет държави ще следи за спазването на примирието. Този орган ще публикува документ, признаващ правото на Израел да удари Ливан, ако смята, че Хизбула нарушава споразумението.

По време на преговорите, водени от САЩ, на ливанските власти беше дадено ясно да се разбере, че няма да се повтори ситуацията след 2006 г., когато на „Хизбула“ беше позволено да изгради широка инфраструктура по границата.


ADS