Да помислим за планирането и изграждането на централа на Черно море за обезсоляване на водата, предлага бившият министър на околната среда и водите и вицепремиер в кабинета „Петков“ – Борислав Сандов. Според него нямаме друга алтернатива, за да избегнем водните режими, а такива застрашават много населени места, особено по Южното Черноморие, коментира той в интервю за БНР.
Нямаме друга алтернатива за регионите по крайбрежието, за да избегнем водни режими, смята бившият екоминистър.
„Нямаме алтернатива за тези региони. Трайно е засушаването в Черноморския регион. Редица държави вече имат централи за обезсоляване на вода. В Черно море е по-ниска солеността. Подобна инсталация обаче не се изгражда от днес за утре. В рамките на следващото десетилетие ще сме в крайна необходимост от подобна алтернатива за Южното ни Черноморие“, коментира той.
Необходимо е и оптимизиране на потенциала на река Дунав, добави Сандов. Към цялостната картина на водния проблем в страната бившият екоминистър добави и подпочвените води, които не се използват.
„Имаме и липса на стратегия за подпочвените води. Трябва да се направи кадастър на подземната инфраструктура“, препоръчва той.
„Язовирите не са панацея. Трябва да управляваме тези, които имаме, и да търсим алтернативи“, смята ръководният кадър от Зелено движение.
„На институционално ниво ние не мислим в средносрочен план. Честата смяна на правителства създава усещане за безвремие“, обобщава той проблема с безводието. „Има нужда от структурна реформа в управлението на водите“, смята още Борислав Сандов. Той коментира и идеята на земеделския министър Георги Тахов, че трябва да се създаде единен орган, който да поеме управлението на водните ресурси у нас.
„Държавна агенция, както министър Тахов си представя, е един от вариантите. Водите в България в момента се управляват разпарчетосано между няколко министерства. Това не работи и координацията между отделните ведомства не е добра“, критикува Сандов.