Димитър Куманов : Водите се подчиняват на една малка групичка от частни лица, които печелят много пари!

0
34
Kumanov bgnes[1]
Димитър Куманов Източник: БГНЕС.

„Водите в България се подчиняват на интересите на една не много голяма групичка от частни лица, които печелят много пари, за сметка на интересите на хората да имат достъп до чиста питейна вода. „

Цифрите на безводието у нас са ужасяващи. Както медията ни писа, над 400 населени места с 500 000 жители са обявени чрез заповед на кмета на режим на водоснабдяването. Още 140 селища, с близо стотина хиляди жители имат трайни проблеми с доставката на вода. И това е само част от айсберга, ако се дадат достоверни данни от ВиК операторите по места, картинката става апокалиптична.

Инж. Куманов е категоричен, че причината за безводието е безобразното управление на водите в България през последните години. 

“Както във всички останали сфери, държавата ни се е разпаднала, но в управлението на водите положението е най-лошо. Резултатът е сериозна криза за вода в по-голямата част от територията на страната, точно поради това, че не са взети мерки, които е трябвало много отдавна да се вземат”.

“Министърът на околната среда и водите Петър Димитров е един от отговорните за това положение през последните години, защото той дълго време беше и директор на Басейнова дирекция – Плевен. Той беше стигнал дотам, че МОСВ пуснаха нещо като депеша до ВиК операторите да се вземат спешни мерки за справяне с положението в областта на доставките на вода. Няма спешни мерки, които да решат който и да било проблем. Трябва да се работи целенасочено, целогодишно, многогодишно, с много инвестиции и желание за справяне с този проблем.”, категоричен е експертът.

Той подчерта, че в България все още работим с едни Планове за управление на речните басейни, на които срокът им е изтекъл в края на 2021 г. 

“Тогава трябваше да са приети нови Планове за управление, в които всички проблеми трябваше да са посочени, да са анализирани причините за тях и да са написани съответните мерки. Различните видове мафии в тази държава, като хидромафията, минната индустрия, техните интереси са, тази вода да се използва за всичко друго, но не и за нуждите на населението и за оцеляването на природата. Не трябва да забравяме, че реките поддържат природата и всички други същества”.

Инж. Куманов посочи, че новите Планове за управление на речните басейни все още не са готови, те са в процедура. 

“По-лошата новина е, че тяхното качество е толкова безобразно ниско, че по-добре да си останат старите планове, които са с неактуални данни. В новите не е включен нито един актуален проблем, от тези, които лъснаха през последната една година.

В Плана за управление на речния басейн за „Западнобеломорски район“, там дори не е описано, че през 2019 г. в Перник беше обявено бедствено положение. Този проблем го няма, защото ако беше описан, трябваше да са предвидени мерки, които да нарушават далаверите на този и онзи от властта”.

“Давам и друг пример, когато си установил проблем и си предписал мярка, в тези планове се прави икономически анализ и се преценява колко пари би струвало това. Освен това се оценяват и мерките от предишните планове за управление. Дали са изпълнени, защо не са изпълнени, и може да се види, че от всички мерки, които струваха пари, няма нито една изпълнена”.

“За новите Планове за управление е правен икономически анализ на водоползването, по който статистическите данни са използвани от НСИ от периода 2014 г. до 2019 г. , а сега сме 2024 г. Цените в момента са коренно различни от тези, които са били в онзи период. Работи се със стари данни и най-лошото е, че към публикуваните Планове за управление го няма остойностяването.

В много случаи го няма и този орган, който трябва да приложи тези мерки. Така например, ако пишеш мярка за поддържане на диги, трябва да напишеш, че там ще са отговорни Напоителни системи ЕАД и това колко пари ще струва. Трябва да се посочи и кой ще бъде източникът, който ще ги осигури. Такова нещо няма, пълно безобразие. Това е причината за всичко, което се случва.”

“От Нено Димов насам се появи един голям проблем, в който те видяха “златната ябълка”. В какво се състои той? Създаваш проблем някъде, оставяш Перник или Шумен без вода например или Ловеч и Плевен. Когато се появи този проблем, веднага се появява спасителят на бял кон, който започва да раздава милиони за едни супер глупави неща, за които се твърди, че като се построят, ще се реши проблемът.”

“В Перник водопроводът, който е трябвало да доставя вода, водопровод за 28 млн. лв. не е построен и не е закарал нито една капка вода до Перник”.


ADS