Организацията БРИКС отново бе на върха на бойното копейкино копие. Там били свободните държави, там били над 40% от световния Брутен вътрешен продукт (БВП), въобще там било светлото бъдеще на страната ни.
Водещите Мира Иванова и Виктор Николаев неуспешно се опитваха да възпрат словесния слюнков водопад на гостуващия политически субект,но неуспешно. Неслучайно Хераклит е казал, че „Наглостта се гаси по-трудно и от пожар„.
Нямам желание въобще да коментирам психо портрета на госта, претендиращ да управлява България. Но лъжите му трябва да бъдат опровергавани с факти и точна статистика. Това може да се направи професионално, но няма уважаващ себе си икономист, финансист или международен анализатор, който да се изправи срещу войнстващата „ушанка“. Под нивото е на всеки средно интелигентен човек.
Причинявам си този текст, адресиран до всички копейки като журналист, чията работа е да информира с реални данни, а не с фалшива пропаганда, чиято цел е манипулация на обществото и гражданите.
За БРИКС
Става дума за съюз между държави, които имат идея за икономическо сътрудничество. Представлява акроним от имената на английски на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка (Brazil, Russia, India, China, South Africa).
През август 2023 на XV среща на организацията е обявено, че Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства са поканени да се присъединят към организацията. Аржентина обаче оттегля кандидатурата на страната. Другите още мислят.
Там, там е мястото на България, защото това са свободни страни и никой няма да ни налага какво да правим. Надъханата родна копейка крещи, че откакто България е в ЕС, сме обедняли и сме ограбени от Брюксел. Загубили сме независимост и вървим към катастрофа.
Какви са фактите.
България е внесла в бюджета на ЕС малко под 14,16 млрд. лв. – от 2007 до 2021 включително – по данни на Министерството на финансите. Само до 2015 по различни оперативни програми ЕС е разплатил проекти за над 13,16 млрд. лв.
В приключващия следващ период до 12 януари 2022 ЕС е разплатил проекти за над 10,35 млрд. лв. А това означава, че България е получила над 9,3 млрд. лв. повече, отколкото е дала като вноска в ЕС. За следващия програмен период се очаква България да внесе около 10 млрд. евро, а да получи от ЕС 29 млрд. Евро! Това ни прави сериозен нетен получател на средства от Брюксел.
Ако погледнем данните за икономическия растеж и жизнения стандарт, ще видим, че развитието на България през тези 15 години е сериозно. БВП на човек през 2013 е бил 5390 евро, а през 2020 – 6380 евро.
Коефициентът на безработицата през миналата година е бил 4.6%, а при влизането ни в ЕС е бил 7.82%. В момента е около 4%.
Средният общ доход на домакинство за 2008 година е бил 9297 лв., а през 2020 година – 15 704 лв. Въпреки че стандартът расте, България продължава да бъде най-бедният член на ЕС. Но границата с богатите по покупателна способност (PPS), се топи, макар и бавно. По този показател през 2007 България е била на 41% от средния PPS за ЕС, а през 2020 стига до 55%. През 2024 г. вече е над 62%.
Но да се върнем към БРИКС, към който ни бута с викове и закани отрядът на „копейките“.
Преди дни Казахстан предизвика гнева на Путин като официално отказа да се присъедини към БРИКС. Въпреки личната покана на Путин към президента на страната Касим-Жомарт Токаев.
Не стига този шамар, но ето че и сръбският президент Александър Вучич вгорчи усмивката на Путин, като заяви публично, че Белград не се интересува от членство в БРИКС. Според Вучич членството на страната му в ЕС е много по-ценно и е важната, стратегическа цел.
Как ви звучи в тази връзка решението на Пекин от май 2024 г. китайските банки да спрат да работят с руски рубли. И с руски пари въобще. Защото несравнима е изгодата на Китай да работи със САЩ и ЕС, вместо с Русия. Това е истината.
Износът на Китай само към Нидерландия, е по-голям отколкото към Русия.
Копейкин надува пропагандния балон, че БРИКС създава над 40% от световния БВП. Не е вярно. Произвежда 31%, а ако махнем БВП на Китай, който е малко над 17 трилиона, стойностите падат доста надолу. Още повече, че Китай е много далеч от идеята БРИКС като организация да помага икономиката на страните-членки. Пекин смята, че просто трябва да се дава възможност за търговия и общи проекти но не и даване на помощ. За Китай БРИКС е възможност да пласира свое производство. За него организацията е просто пазар за продажби.
БВП на САЩ е 26 трилиона долара. Три американски щата – Ню Йорк, Калифорния и Тексас имат по-голям БВП по отделно от Русия. Разбира се тези цифри предизвикват кошмарни сънища на „копейките“, но това са фактите.
Не е вярно също, че Русия е най-голямата икономика в Европа, както твърди Путин в интервюто за Тъкър Карлсън. „Русия беше първа икономика в Европа миналата година (2023 г. – б.р.), въпреки всички санкции и ограничения”, – заявява кагебистът от Кремъл.
Данните на Международния валутен фонд (МВФ) показват, че през 2023 г. Русия е пета по номинален БВП в Европа след Германия, Обединеното кралство, Франция и Италия.
През 2023 г. по БВП на глава от населението Русия е на 71-во място в света. Това прави две места под България! А Русия все пак е най-богатата страна на природни ресурси в света, хвалеща се, че притежава в недрата си цялата Менделеева таблица…
Един от последните укази на Путин, който предизвика много смях и подигравки бе разрешението на граждани на други държави да заминат да живеят, учат и работят в Русия, която била „истински свободна и демократична“. Веднага говорителката на руското външно Мария Захарова (известна още като Маша Алкаша) заяви публично, че пред руските посолства в чужбина се трупали опашки от желаещи да се преселят в Русия.
До момента от България нито един не е занесъл на Митрофанова молба за имиграция в Русия. Дори от редиците на „копейките“ няма поне един кандидат. Що така, бе, „ушанки“? Раят на Путин се отвори за вас, а вие се натиската да „мизерствате“ в България, където близо половината българи живеели в бедност.
Идеята на руския президент Владимир Путин да превърне БРИКС в анти западна коалиция, която да разклати „световния ред“ и хегемонията на долара, не срещна ентусиазъм сред ключовите страни членки на блока.
Индия не иска да позволи на БРИКС да се превърне в „антиамериканска“ организация, доминирана от Русия и Китай, казаха пред Bloomberg индийски дипломати, запознати с целите на Путин.
Ето защо, според събеседниците на агенцията, Ню Делхи се противопоставя на по-нататъшното разширяване на БРИКС, към което миналата година се присъединиха 6 нови държави и десетки други поискаха това, включително глобални изгнаници като Мианма или Афганистан.
Позицията на Индия се подкрепя от Бразилия и Южна Африка.
Обединените арабски емирства, които се присъединиха към БРИКС през 2023 г., категорично отхвърлят опитите на Путин да представи блока като противопоставяне на Глобалният Юг срещу Запада. ОАЕ има стари и ползотворни отношения със западните страни, включително САЩ.
На срещата на върха на БРИКС в Казан тези дни диктатора от Кремъл се опита да прокара алтернативна западна система за международни плащания. Идеята му бе блокирана категорично от Китай, Индия и Южна Африка. Другите страни също се въздържат.
Предложената система е несъстоятелна, изрази позицията на Пекин Ван Иуей, директор на Центъра за европейски изследвания към Народния университет на Китай. Неотдавна Си Зцинпин отряза Москва и за газовия проект „Сибирска сила 2“, което не е шамар, а силен шут за чичо Вова.
Витали Роник