Русия е принудена да спре производството на най-новия си стелт изтребител Су-57, който принадлежи към петото поколение бойни самолети. Както пише The Telegraph, всичко това се дължи на западните санкции.
Изданието отбелязва, че американската компания Lockheed Martin след едномесечна пауза е възобновила доставките на най-новите стелт изтребители F-35 „Лайтнинг“ за въоръжените сили на САЩ и техните съюзници. В Южна Корея компанията Korean Aerospace Industries Corporation също вече строи първата партида от своите стелт изтребители KF-21.
Но Русия, напротив, беше принудена да спре производството на своя стелт изтребител Су-57, предназначен да противодейства на гореспоменатите самолети, наред с други.
„Очевидно е, че руската военна промишленост е силно зависима от западни компоненти, особено в областта на електрониката“, обясняват експерти от украинската аналитична група Frontelligence Insight.
Според анализаторите изглежда, че западните санкции са потиснали доставките на критично оборудване за Русия, без което „производството на Су-57 е било застрашено“.
Су-57 е руският многоцелеви изтребител от пето поколение, разработен от компанията „Сухой“. Основните му характеристики включват способност за прикриване (стелт технология), свръхзвукова скорост без използване на форсаж (суперкрейсерска скорост), висока маневреност и способност за водене на бой срещу наземни и въздушни цели!
Су-57 е проектиран да замени остарелите самолети като Су-27 или МиГ-29 и техните по-късни модификации. Той разполага с усъвършенствани радарни системи и въоръжение, включително ракети „въздух-въздух“ и „въздух-земя“. Първият полет се състоя през 2010 г., но масовото производство започна по-късно поради технически трудности.