Вече повече от година сценарият, при който ЕС разделя пътя на присъединяване на РС Македония и Албания, става все по-реален, съобщи Нова телевизия. Скопие многократно получаваше предупреждения, че ако не извърши съществени реформи в държавната си система, пакетът с Тирана може да бъде разграден. Властите бяха наясно с тази вероятност, но се опитваха да обвиняват България за ситуацията, заяви доц. Спас Ташев от Института за изследване на човека към БАН в предаването „Твоят ден“.
Ташев подчерта, че бездействието на македонските власти тласка страната към проекта на Белград за „Сръбски свят“. Според него, албанците ще бъдат основен фактор за политически промени в Северна Македония, а Тирана вече изпреварва Скопие в процеса. Съществува възможност албанците в Македония да започнат да придобиват албанско гражданство, ако политиката на властите в Скопие не се промени.
Филипов добави, че за правителството на Мицкоски решението на ЕС не е изненадващо. Множество сигнали бяха подадени, че страната рискува да бъде отделена от Албания.
На 15 октомври се очаква втора междуправителствена среща, но по-тревожното е как ще реагира вътрешно албанската етническа общност, която силно желае присъединяване към ЕС, за да може регионът да съществува в съюз без граници – между Косово, РС Македония и Албания.
След това решение Мицкоски промени своята реторика, като обвини ЕС в двойни стандарти.