New York Times публикува статия, базирана на думите на анонимни „европейски“ източници, които казват, че президентът на САЩ Джо Байдън изглежда е на ръба да позволи на Украйна да използва западни оръжия в руския тил, но те да не са американски оръжия. Според източниците Байдън все още не е взел окончателно решение.
Днес ще се проведе среща между американския президент Джо Байдън и британския премиер Кийр Стармър. Известна е позицията на британското правителство, което смята за напълно приемливо използването на крилати ракети Storm Shadow срещу цели дълбоко в Русия.
Стана ясно обаче, че Лондон иска да съгласува позицията си при вдигане на ограниченията за украинската армия и с Вашингтон, за да не се създава впечатление, че между съюзниците има разногласия по този въпрос.
Ако президентът Байдън одобри този ход, то той може да помогне на Украйна да удържи линията след изненадващото си нахлуване в руската област Курск в началото на август месец.
„Но г-н Байдън се колебае дали да позволи на Украйна да използва американски оръжия по същия начин, особено след предупрежденията на американските разузнавателни служби, че Русия може да отговори, като подпомогне Иран в атаките му срещу американските сили в Близкия изток“, пише New York Times.
В четвъртък президентът на Русия Владимир Путин отправи обичайното вече предупреждение към Запада, че ударите със западно оръжие с далечен обсег ще означава за него пряко влизане на НАТО във войната. Москва се аргументира и с тезата, че украинците не могат сами да управляват ракетите с далечен обсег и за това е необходима западна техническа помощ и сателитно насочване.
New York Times отбелязва, че лидерите на републиканците в Сената, включително и в лицето на Мич Макконъл, настояват за агресивен отговор, а това е рязко разминаване с бившия президент Доналд Тръмп, който във вторник вечерта на президентския дебат отказа да заяви, че иска Украйна да победи, или да каже, че Русия трябва да се изтегли от около 20% от територията на Украйна, които контролира и към момента след агресивната война, която започна през февруари 2022 г.