Кина Гърбова от Сухиндол, чийто образ през 1962 г. е избран да стои на банкнотата от 2 лева, навърши 80 години, съобщи „Янтра Днес„.
Изданието разказва историята на родената на 9 септември 1944 г. жена, която обаче била записана с рождена дата 11 септември.
Родена в Батак, още като малка Кина се мести да учи в Сухиндол. През 1960 г., когато е на 16 години, заедно с нейни съученици, е изпратена на лятна бригада на лозята в Сухиндол.
Докато берат грозде с кошници в ръце, идва известният по онова време софийски фотограф Любомир Чаракчиев в търсене на подходящи сюжети за снимки, с които да участва на международна фотографска изложба в ГДР. Той се вдъхновява от младите, весели момичета и им посвещава цяла фотосесия. От многото снимки той изпраща само няколко в Германия, като тази с Кина Гърбова печели първото място на изложбата.
След преврата на 9 септември 1944 г. новите управляващи решават да променят вида и символите на банкнотите. Първите банкноти от новите серии са поръчани и отпечатани в Съветския съюз – копие на хартиените руски рубли. Три години по-късно обаче българското правителство решава върху българските банкноти да бъдат поставени типични нашенски сюжети от всекидневието на хората.
Идеята е да бъде показана любовта на народа към труда и изграждането на новото социалистическо общество. През следващите 15-ина години се сменят няколко серии банкноти, като върху тях наред с постиженията на социалистическото строителство се показват и сюжети с работещи българи.
Както фотографът, така и самата Кина не са били уведомени предварително, че ликът ѝ ще бъде поставен върху банкнотата. Жената зад снимката научава, че е станала популярна от своите съграждани, които я посещават вкъщи, за да ѝ покажат новите банкноти. За използването на лика ѝ в продължение на 34 години Кина получава еднократно сумата от 200 лв. и прякора Кина Двулевката.
„По онова време имаше много хора, които не вярваха, че аз съм на парите. Имаше и такива, които ми завиждаха. Но в моето село много ми се радваха“, споделя жената пред местното издание. Признава също, че никога не ѝ е минавало през ума в онези години да търси фотографа и да иска от него хонорар, било и символичен.
Днес 80-годишната Кина Гърбова си спомня и за един весел момент. Когато излиза емисията с нейния лик, тя тъкмо е родила дъщеря си. Свекърът ѝ се връща от банката с няколко пачки с двулевки, хвърля ги в кошчето на новороденото и казва: „На, да имаш майка си за спомен!“
През годините е получавала писма, в които възрастни и деца искат да им разкаже историята си или я молят за автограф. Въпреки известността си, тя не се възползва от нея, а работи усилено и изкарва парите си с честен труд. Била е домакинка в стола на местната детска градина, след това готвач и домакин в стола на сухиндолския винзавод. Когато идвали чуждестранни делегации обаче винаги представяли Кина на гостите и разказвали историята с появата на лика ѝ на банкнотата.