Нема лабаво : Сенатът на САЩ придвижи чуждестранната военна помощ!

0
285
a324eb433782c8f7ebe2df4891034962[1]
Нюз.бг

Отпускането на милиарди долари чуждестранна помощ за Украйна, Израел и Тайван напредна в Сената на САЩ във вторник и предстои окончателното му гласуване.

Това се случва, след като Камарата на представителите внезапно сложи край на продължилия месеци застой и одобри помощта миналата седмица, съобщава „Ройтерс“.

Сенатът гласува с 80 гласа „за“ срещу 19 „против“, за да придвижи пакета от четири законопроекта, приети от Камарата, много повече от 60-те, необходими, за да проправят пътя за гласуване на окончателното приемане веднага във вторник или сряда.

Един от законопроектите предвижда 61 милиарда долара за Украйна, втори предоставя 26 милиарда долара за Израел и хуманитарна помощ за цивилни в конфликтни зони по света.

Трети отделя 8,12 милиарда долара „за противодействие на комунистически Китай“ в Индо-Тихия океан.

Четвъртият включва потенциална забрана на приложението за социални медии TikTok, мерки за прехвърляне на конфискувани руски активи в Украйна и нови санкции срещу Иран.

Президентът Джо Байдън обеща да подпише мярката в закон веднага щом стигне до бюрото му, а администрацията му вече подготвя пакет от военна помощ от 1 милиард долара за Украйна, първият, който ще бъде осигурен от законопроекта, казаха двама американски служители пред „Ройтерс“.

След процедурното гласуване лидерите на демократите и републиканците в Сената прогнозираха, че Конгресът ясно е предупредил руския президент Владимир Путин и други чуждестранни противници, че Вашингтон ще продължи да подкрепя Украйна и други чуждестранни партньори.

„Това е повратна точка в историята. Западната демокрация може би беше изправена пред най-голямата си заплаха след края на Студената война“, каза в Сената лидерът на демократичното мнозинство в Сената Чък Шумър.

Пакетът от помощи може да бъде последният одобрен за Украйна до изборите през ноември, когато Белият дом, Камарата на представителите и една трета от Сената ще бъдат спечелени.

Почти всички гласове „не“ – 17 от 19 – дойдоха от републиканците, много от тях близки съюзници на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, скептик по отношение на помощта за Украйна, който наблегна на политиката „Америка на първо място“, докато се бори за втори мандат през ноември.

Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл каза, че партията му е склонна да бъде изолационистка, когато демократ е в Белия дом, но отбеляза, че повече от половината републиканска конференция е гласувала в подкрепа на законопроект


ADS