Брюксел отдавна се съпротивлява на настояванията от страна на Полша и балтийските държави да се ограничи руският и беларуски внос с аргумента, че подобен ход може да наруши световните пазари на храни и да навреди на развиващите се страни.
През следващите дни се очаква Европейската комисия да наложи мито от 95 евро на тон върху зърнените култури от Русия и Беларус, твърдят източниците пред британското издание. Това би увеличило цените с поне 50 процента, което ще засегне търсенето. Мита от 50 процента ще бъдат наложени и върху вноса на маслодайни семена и продукти от тях.
Вносът в ЕС от Русия на зърнени култури, маслодайни семена и техните производни, които попадат под новите ограничения, достигна рекордните 4 милиона тона през 2023 г., или 1 процент от общото потребление в ЕС.
През февруари Латвия наложи едностранна забрана върху вноса на много храни от Русия и Беларус, докато Литва обяви строги проверки на товарите.
След като преди това нарече руския износ на зърно за Полша „незначителен“, еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски промени мнението си миналата седмица по време на посещение в родната си Полша, като каза: „когато Русия използва храната като оръжие, ние трябва да реагираме“.
В Полша фермерите протестират срещу по-евтиния внос от Украйна, а все по-често и от Русия, който подкопава пазара на местно зърно.
По-рано този месец полският премиер Доналд Туск заяви, че Латвия разбираемо е наложила собствена забрана върху износа на руски храни и предупреди, че Полша може да последва примера й. Той обаче би „предпочитал да вземем решение заедно, на ниво ЕС, относно санкциите срещу Русия и Беларус за хранителни и селскостопански продукти“.
На 15 март, президентът на ЕК Урсула фон дер Лайен каза на Туск, че „оценява възможността за въвеждане на ограничения върху вноса на селскостопански продукти от Русия“.
Комисарят по търговията Валдис Домбровскис вероятно ще предпочете налагането на мита, а не на санкции, тъй като това няма да изисква единодушното одобрение от страните членки, както би било необходимо при санкции. Мярката ще позволи на продукцията да преминава транзитно през ЕС по пътя си към Африка и Азия.
Москва вече обвини ЕС, че причинява смущения на световния пазар на храни със своите санкции срещу руски банки и енергийни компании.
ЕС произвежда повече от 300 милиона тона маслодайни и зърнени семена на година и е нетен износител на зърно.
Официален представител на ЕС отбеляза, че цените на зърнените култури са на четиригодишно дъно, докато Русия е „много конкурентна на пазарите на зърнени култури и оказва значителен натиск“.
Според източниците митата ще бъде определени на възможния максимум, разрешен според правилата на СТО.
Европейската комисия не потвърди и не отрече днес, че предстои да предложи налагане на мита за земеделския внос от Русия, пише още Financial Times. Не можем да потвърдим дата за такова решение, заяви говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпрос.
Той отбеляза, че комисията би искала да продължи силната подкрепа за украинската икономика, но с мерки за защита на европейското земеделие. По неговите думи тези въпроси предстои да бъдат обсъдени тази вечер от представителите на комисията, Европейския парламент и Съвета на ЕС.
ФрогНюз