Владимир Путин е начело на Русия вече почти четвърт век. Ако спечели преизбирането си за пети президентски мандат в неделя, което е почти сигурно, той ще има право на още шест години – през които времето му в Кремъл ще стане по-дълго от съветското ръководство на Йосиф Сталин – а след това – още един шестгодишен мандат.
Работното предположение на повечето наблюдатели е, че Путин ще бъде пожизнен владетел. Това дълголетие може да бъде както предимство, така и слабост.
Путин, когато е агент на КГБ, е само на 46 години, когато през 1999 г. се изстрелва на най-високото политическо ниво, изваден от относителна неизвестност от болния тогава руски президент Борис Елцин – и става премиер на Русия, а малко след това става и действащ президент.
Една от причините да оцелее толкова добре е, че неговият стил на ръководство не допуска съперници. Алексей Навални, най-силната и харизматична опозиционна фигура в Русия от години насам, почина в арктическа наказателна колония миналия месец, след като вече беше преживял отравяне през 2020 г. Други потенциални съперници също бяха убити, като Борис Немцов, който бе застрелян на московска улица през 2015 г.
Не само либералите са изправени пред подобни заплахи – шефът на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин, откровеният лидер на наемници и бивш съюзник на Путин, загина два месеца след краткотрайния бунт миналата година.
Дори номиналните му съперници на изборите този уикенд са в най-добрия случай санкционирани от държавата. Единствените двама антивоенни кандидати, Екатерина Дунцова и Борис Надеждин, не бяха допуснати до участие в изборите по технически причини.
Дългото управление на Путин и вероятното му бъдеще във властта значително му помагат във външните работи. В отношенията си със страна като САЩ, където партийните промени се случват на всеки четири или осем години, той може да стисне зъби и да изчака по-приятелски настроен лидер.
След смъртта на Навални Владимир Путин изглежда несменяем на върха.
„Вечният путинизъм има своите уязвимости. Всеки режим, който обещава да живее вечно, не може да допусне да бъде възприеман като неуспешен“, пишат те. „По този начин представянето на Путин като всемогъщ спасител – единственият, който може да направлява съдбата на Русия – представлява дългосрочен риск за режима.“
Най-известният ученик на Путин е Дмитрий Медведев, понастоящем заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия. Медведев беше президент на Русия между 2008 и 2012 г., докато Путин беше премиер – стил на ръководство „тандем“, предназначен да помогне на Путин да избегне ограниченията за мандата. (През 2021 г. той промени закона, така че да не му се налага отново да управлява в тандем).
Някога Медведев беше възприеман като потенциален реформатор с по-меко отношение от Путин. Сега той е известен най-вече с агресивния си национализъм и подигравателните си изказвания за Украйна и Запада. Необузданият характер на някои от посланията често шокира, въпреки че според някои анализатори той играе внимателно разработена роля на „придворния клоун“ на Кремъл, който може да бъде използван, за да накара Путин да изглежда по-умерен.