Консумацията на алкохол в ЕС е намаляла, но ние не се излагаме – пием повече!

0
421
alkoholik[1]
Днес.бг

Консумацията на алкохол в страните в ЕС е намаляла с 0,5 литра чист алкохол на човек между 2010 и 2020 г. България обаче не е сред тях, а увеличение се наблюдава в още няколко държави, съобщи „Евронюз“. Трябва да се вземе предвид, че данните не включват нерегистрирана консумация на алкохол, като например домашно или незаконно производство.

В ЕС общото потребление на алкохол на лице на възраст 15 и повече години е намаляло с 2,9 литра през последните четири десетилетия, като от 12,7 литра през 1980 г. е спаднало до 9,8 литра през 2020 г., което съответства на 23% намаление. Потреблението бележи значителен спад между 1980 г. (12,7 литра) и 2000 г. (10,5 литра). През следващите две десетилетия темповете на намаляване се забавят.

Годишно всеки човек на възраст над 15 години в този ареал изпива средно 9,5 литра чист алкохол. Това се равнява на 190 литра бира, 80 литра вино или 24 литра спиртни напитки.

Най-голям спад в потреблението на алкохол през този период бележат Ирландия и Литва. И в двете държави то е намаляло с 2,1 литра, следвани плътно от Испания и Гърция (и в двете по 2 литра). Нидерландия, Франция, Кипър и Финландия също отбелязват намаление с над 1,5 литра. Между 1 и 1,5 литра е било намалението и в Сърбия, Белгия, Хърватия, Дания, Швейцария и Германия.

Най-голямо е увеличението в Латвия, където потреблението е нараснало с 2,3 литра. България (1,4 литра), Малта (1,1 литра), Румъния и Полша (и двете по 1 литър) също отбелязват значително увеличение. В Норвегия, Италия и Исландия увеличението е над 0,5 литра.
Тежкото пиене и къде сме ние?

Консумацията на алкохол се различава значително в зависимост от пола и образованието. Вместо количеството се изследва делът на тежките епизодични питиета. Това е делът на пълнолетните лица на възраст 18 години и повече, които са изпили за последните 30 дни 6 или повече питиета.

Във всички страни мъжете са по-склонни да съобщават за тежко епизодично пиене, отколкото жените. През 2019 г. средно за страните от ЕС 26,6% от мъжете съобщават за тежко епизодично пиене поне веднъж месечно в сравнение с 11,4% от жените.

Най-висок дял по този показател при мъжете е отчетен в Румъния (55,2 %). Този процент е над 35 на сто в Дания, Люксембург, Германия и Белгия.

Жените в Дания, Люксембург, Германия и Ирландия показват най-висок дял на тежко епизодично пиене, който е над 20%.

Най-високият процент на разликата в образованието на тежко пиещите се наблюдава в Латвия, Гърция, Естония, България и Литва. В тези държави процентът на тежко епизодично пиене при хората с по-ниско образование е малко по-висок, отколкото при хората с висше образование.


ADS