Официално поискаха главата на „Альоша“ в Пловдив, до дни решават съдбата на паметника!

0
575
1704882502 screenshot 2024 01 10 at 12 28 03 ofitsialno predlozhikha alosha da bde premesten do kraya na 2024 g video[1]
Блиц.бг

Общинските съветници от ДСБ – Пловдив Владимир Славенски и Йоно Чепилски, които са част от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България“, внесоха предложение до Общинския съвет  на Пловдив паметникът на Съветската армия “Альоша“ да бъде преместен в срок до края на 2024 година.

“Организацията на ДСБ – Пловдив от своето създаване през 2004 година има ясна и категорична позиция, че мястото на паметника следва да бъде преосмислено.

Ние поддържаме това убеждение, защото заставаме на страната на историческата истина и сме дълбоко убедени, че това е в интерес на всички пловдивчани, а и на всички български граждани“, заяви Владимир Славенски, който е и лидер на местната организация на ДСБ.

В проекта на решение се предлага паметникът на Съветската армия да бъде преместен в Музея на комунистическото изкуство и да бъде обявен конкурс от община Пловдив за реновацията, реставрацията и обновлението на пространството около “Альоша“.

Общинските съветници изтъкват, че в момента това пространство е в занемарено състояние и че трябва да бъде направено по-привлекателно за хората от Пловдив и гостите на града.

“Паметникът “Альоша“, както пловдивските поколения наричат монумента на върха на Бунарджика, се отличава силно от другите паметници в града ни със своя огромен ръст и мащаб.

Това не е част от културната традиция и колективната памет на Пловдив – особено, ако го сравним с паметниците на бележитите български национални герои, участвали в национално-освободителните ни борби през XIX и XX век. Повечето останали паметници, барелефи или паметни плочи, макар и скромни по размер, носят много по-силно националния дух и култура. “Альоша“ е плод на времената, в които е построен.

А и неговият мащаб и превес над другите паметници показват безпрекословната власт на СССР над България в тоталитарния период“ – допълва Йоно Чепилски.

В доводите за решението се изтъква още, че паметникът е символ на окупацията на България между 1944 -1947 година от Червената армия и е символ на потиснатото  национално достойнство, както и че представя погрешно историческата реалност.

Аргументирайки своето предложение, съветниците заявяват, че премахването на паметника “Альоша“ от върха на хълма Бунарджика е морален акт, който цели да почете българската история, националното достойнство и жертвите на тоталитарния комунистически режим.

Очаква се предложението да влезе в дневния ред на Общинския съвет на Пловдив за сесията на 17 януари, където ще бъде обсъдено. Ако то бъде прието, следва кметът на града Костадин Димитров да разпореди премахването на паметника до края на годината.

Капитан : Първо в София после и в другите градове!


ADS