Русия продава едва 4-5% от петрола и петролните си продукти за Европа, което е десет пъти по-малко, отколкото преди година, когато бе европейското петролно ембарго влезе в сила. Това призна руският икономически вицепремиер Александър Новак.
Преди въвеждането на санкциите в началото на 2023 г. Русия изнасяше 40-45% от петрола и петролните си продукти за ЕС. В настоящата ситуация Кремъл продава най-много на Китай, където се реализират около половината от изнесените количества. На второ място е Индия с 40%, която е най-големият вносител на руски петрол по море.
Намаляването на износа на петрол и петролни продукти за ЕС може да има сериозни последици за руската икономика, защото намалелият брой клиенти оказва натиск върху цените, при които Кремъл може да продава. Износът на петрол и газ формират значителна част от руския държавен бюджет-коментира 24 часа.
В същото време стана ясно, че Русия има проблеми с плащанията, които водят до забавяне на доставките на руския суров петрол за Индия. Това е принудило Indian Oil Corp (IOC) да купува повече петрол от Близкия изток.
IOC е най-голямата рафинерия в Индия и е собственост на държавата. Тя има договор за закупуване на всички видове руски петрол от руския петролен гигант Роснефт.
IOC е трябвало да получи шест пратки от края на ноември до декември, но тези товари не са били доставени. Един от танкерите, които осъществяват доставките – NS Century, попадна под санкциите на САЩ на 16 ноември.
IOC плаща за доставките на руски петрол с дирхами, валутата на Обединените арабски емирства, откакто индийското правителство посъветва всички свои държавни рафинерии да преминат от китайски юани към дирхами.
Плащанията на IOC са били забавени, тъй като Sakhalin-1 LLC, дружеството на Роснефт, което доставя петрол сорт „Сокол“ на IOC, не е успяло да открие банкова сметка в ОАЕ, която да приема плащания в дирхами.