„Положителното беше, че след като получихме дерогация, „Лукойл“ беше принуден да плаща данъци в България. Платиха веднъж и 270 млн. лева очакваме още за тази година. Така е направен законът, че вносителите, производителите и търговците трябва да имат българско юридическо лице, през което да изпълняват своята дейност.
Което значи, че независимо как ще се развие ситуацията с дерогацията, данъците трябва да бъдат плащани в България. Ние имаме три изисквания около оператора в България – да си плаща данъците в България, рафинерията да продължи да работи на максималните си капацитети и да изпълняваме закона, както ни е възложено от ЕК“, коментира Богданов.
„Дерогацията на руски петрол е с определен краен срок от ЕК. Трябва да направим така, че рафинерията да работи с неруски петрол, но да продължи да работи с максимален капацитет. Държавата ни стриктно ще следи преминаването на „Лукойл“ към неруски петрол.
Вече графикът е по закон. Заложихме в закона производствени обеми, които „Лукойл Нефтохим“ трябва да поддържа, така че да не стигнем до момент, когато рафинерията ще намали значително производството си и да освободи работници“, каза още Богданов.
Министърът беше категоричен, че ако не се изпълняват конкретните ангажименти от „Лукойл Нефтохим“, държавата може да се намеси, за да бъде запазен този стратегически за страната актив.
„Особеният търговски управител ще бъде предлаган от министъра на икономиката на Министерския съвет. Имаме готовност да реагираме, ако се наложи“, допълни той.