Имаме пълно съгласие, че трябва да се подготви енергийна стратегия на страната през следващите няколко месеца. Това заяви премиерът Николай Денков след провелата се в Министерския съвет среща между него и представители на работодателските организации – Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България.
По думите му това означава да се привлекат инвеститори, да се създаде прозрачен и ясен процес в икономическото развитие на страната и най-добрите условия за работещите.
Според него за работниците, които се чувстват застрашени, може да има още по-добри възможности.
„Говорихме как да бъдат поканени най-добрите национални и световни инвеститори в тези три региона“, каза Денков.
По думите му регионът на Стара Загора има всички условия, от които би трябвало да се интересува един индустриален инвеститор.
Цялата енергийна система е центрирана около Стара Загора, има магистрали, Турция и Гърция са изключително близо, има много бърз подход към София и към Запада, подчерта премиерът. По думите му затова и на 9 октомври предстоят разговори с гръцкия и сръбския премиери как да развием магистралите и пътищата в посока север-юг, част от тях отиват към Стара Загора. Регионът има огромно бъдеще, ако успеем да реализираме това, което в момента обсъждаме, посочи Денков.
Той заяви, че трябва да има подходящи стимули, за да дойдат инвеститори в тези региони, като инфраструктура и бизнес среда.
По отношение на блокадите на миньорите и енергетиците, Денков каза, че ще изчака да види как ще приключи днешният ден.
„Ние сме направили всичко, което може да се направи към този момент“, каза Денков. „Преговорите с ЕК вървят по стандартни процедури“, допълни той..
Председателят на Българска търговско-промишлена палата Цветан Симеонов определени разговорите като конструктивни.
„Заключенията във вчерашното споразумение са приемливи. Трябва да се осигури прозрачност при обществените поръчки, да се насърчат промените промените в законодателството, които да улеснят вноса на работна сила и да опростят процедурите, които са много тежки“, каза Симеонов.
По отношение на прозрачността, според него, досега не е измислено нищо по-добро от обществените поръчки. Симеонов подчерта, че все още вървят бавно промените в законодателството, които да опростят процедурите по наемане на чуждестранна работна ръка.
Той коментира, че е редно отсега да се предвидят стимули за работодатели, които още от сега наемат работници от енергийния сектор.
„Преквалификацията в професии с бъдеще също е важна. В преговорите участваха от Соларната академия. Според тях са им нужни около 2000 специалисти“, каза Симеонов.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, заяви, че има три важни резултата от срещата.
„Стигнахме до съгласие, че социалният диалог трябва да се укрепи и развие. Индустриалните отношения в Европа имат добър модел, който е добре и България да следва, защото сепаративни преговори с една от страните в тристранния диалог, особено локализиране на браншово равнище по въпроси, които засягат цялото общество, не винаги води до най-добрия резултат, който да е общественият интерес. Ето защо стигнахме до съгласие, че трябва тристранния диалог да се укрепи и развие.
Затова апелираме към активност към предприятията в страната, да заявят инвестиционни намерения по механизма, по реда, по който в обявата е посочено. Ние ще направим всичко възможно да доведем до знанието на всички потенциални инвеститори.