Държавата „успокоява“ веригите : Няма да се откажем от борбата със спекулата!

0
722
768x4321 28
Източник : Нюз.бг

Дългосрочни ще бъдат усилията от страна на държавата за борба високите цени на щандовете и прекалените надценки по веригата производител-търговец. Увереност в това изрази пред Националната телевизия служебният министър на земеделието Явор Гечев.

„Да не се притесняват и веригите, и различните играчи по терена на ценообразуването. Ние не бързаме, тази борба ще е доста трудна. Не бързаме да приключваме за една седмица, а сме с ясното съзнание, че нещата, които правим, ще са продължителни. Трябва да са много сериозни, за да има реален ефект, включително законов такъв“, каза той.

Изключителна обществена подкрепа срещали въпросните усилия на кабинета, похвали се още той. „Около 40% от бюджета на едно семейство отива за храни и това може би влияе повече от всичко. И като че ли този сектор не се държи адекватно на база на другите такива. Правителството положи усилия за успокояване на цените на енергетика, на транспорт. И всички други сектори – индустрии, други производства, не реагираха, има намаляване в редица производства. А секторът на храните не реагира, което за нас е тежко необосновано.“

Не е вярна тезата на представители на търговските вериги, че структурата на земеделския сектор у нас била такава, че водила до повишаване на цените, а се получава де факто така, че цените падат именно при производителите, като се получава, че и потребителите, и земеделските производители, според министъра, са „еднакво губещи“, а цените са високи.

Вече са започнали масови проверки на редица институции по веригите, два пъти в седмицата се събират данни по области от големи и малки магазини, както и има съпоставителна база данни от шест държави от ЕС. Събират се и данните за цените, работи се с потребителски организации, като скоро всичко ще стане достъпно за всеки.

„Предварителният ни анализ сочи, че завишаване на цените и то конкретно при крайния потребител има“, констатира Гечев.

Шефът на агроведомството даде и конкретен пример – млякото се продава от производител на 85-90 стотинки на литър, а преработвателите, които бутилират и транспортират продукта, дават изходна цена от 1.30-1.50 лв. „Оттам нататък е необяснимо как на щанда се продава за 3.50-3.60. Това са тежки аномалии.“

Освен това – различни такси, събирани от търговските вериги от производителите – за щанд, за влизане в брошура и тн., „силно намирисвали“ на нелоялна търговска практика.


ADS