В навечерието на общественото обсъждане на проекта за бюджет на Община Бургас, станало традиционно в началото на годината ИНИЦИАТИВА БГ/ Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива информира за резултати от свое проучване на обществените обсъждания в общината. То е базирано на официални публикации в интернет.
Общо 19 обществени обсъждания е провела Община Бургас за двете години на настоящия мандат. Проучването им потвърждава отдавна битуващото разбиране, че обществените обсъждания са най-често формални – демократична фасада за отсъствието на реални усилия за включване на гражданите.
Ето и някои от изводите:
Мястото и времето на обсъжданията се определят от администрацията с оглед нейното удобство, а не удобството на гражданите, които отделят от свободното си време, за да се информират, коментират и присъстват.
Всички 19 обсъждания са обявени за делнични дни, като 7 (37%) от тях са били
насрочени за 9.30, 10, 11 и 12 часа, а мястото на провеждането им понякога е стая на
последния етаж в сградата на общината. Тази практика е била атакувана от граждански комитет с местна инициатива по Закона за прякото участие през 2015 г., но продължава и до днес.
В 10 от 19-те обяви за обсъждания няма приложена информация, визуализация и др. относно проекта за обсъждане, което възпрепятства информираното участие.
Под нито една от публикуваните обяви няма протокол или информация за проведеното обсъждане и направените предложения.
Липсата на отчетност демотивира участниците – те не знаят имат ли реално влияние
върху решенията и оттам има ли смисъл да участват в обсъждания.
Преобладаващият брой въпроси, по които са се състояли обществени обсъждания са от областта градоустройство (10), но пък точно тези обсъждания са и най-проблематичните.
Те се обявяват само един ден по-рано, не предоставят визуализация
на пространствените решения, които ще се обсъждат, провеждат се в работно време.
Обществените обсъждания не са демократична приумица.
Те са част от официалните процедури по приемането на местни решения и политики в области като градоустройство, поемане на дългосрочен дълг, бюджет, регионално развитие, както и при определянето на екологичното въздействие и съвместимост на значими проекти, планове и др.
Чрез обществените обсъждания се реализират правата на гражданите на достъп до
информация и участие в управлението – права, регламентирани в Конституцията и изрично упоменати в Договора за Европейския съюз.