„Той е недорасъл за поста“, критикува го Трифонов.“, пише „Дневник“.
Разговорът е воден на 21 юни в офиса на продуцентската компания на Трифонов в София. Статията, публикувана днес, е озаглавена „Слави, певецът, който обръща нагоре с краката българската политика“. Но в нея няма актуални снимки от разговора, защото Трифонов е отказал да бъде сниман.
Проевропеец и иконоборец, го нарича Шастан и допълва, че Трифонов – един от фаворитите за спечелване на изборите в неделя – не се шегува. „Когато разговорът стигне до темата за корупцията, Слави се изправя в канапето и очите му с блясък се вторачват в журналиста: „Имаме брилянтни закони, но не се прилагат. Трябва да изградим отново правораздавателната система“. Изразът, който използва по повод Иван Гешев буквално е „Столът му е твърде голям за него“.
Трите основни елемента в програмата на ИТН обаче са преминаване към мажоритарна избирателна система, въвеждане на електронно гласуване и намаляване финансирането на партиите от 8 на 1 лев за всеки спечелен избирател, продължава статията в „Монд“. И трите бяха подкрепени в референдум през 2016 г., резултатът от който не бе признат поради ниски активност и този неуспех – „Политическата класа не го хареса“ – е основният му мотив да се заеме с политика.
Трифонов води предизборна кампания с редки появи на телевизионния си канал или с кратки текстове във „Фейсбук“, като избягва всякакви дебати и интервюта за българските медии, обяснява „Монд“ на читателите си. „Бил съм всеки ден по телевизията през последните 25 години. И ако българските медии бяха свободни, щях да разговарям с тях, а не с вас“, казва той на френския репортер. Питан за думите на заместника си, че към журналисти от обществената телевизия трябва да се прилагат средновековни закони с отсичане на ръце, той отговаря, че това е било „безсмислица, която беше преиначена“.
За обвиненията от опонентите му, че е популист, той отвръща, че „те дори не знаят, че тази дума произлиза от „народ“.
„Той е във всекидневните на хората от 20 години, цяло поколение израсна, гледайки го всяка вечер по телевизора. За много българи той не просто е популярен, той е част от семейството им“, обяснява популярността му Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика.
„Слави казва за себе си, че като телевизионен водещ, влязъл в политиката, „можем да го сравняваме с Бебе Грило, основателят на италианското движение „Пет звезди“, с украинския президент Зеленски или с Доналд Тръмп. Резултатът не винаги е убедителен, но се вписва в духа на времето – особено силно подхранван от ендемичната корупция в България – благодарение на което любими стават най-невероятните кандидати“, разказва още „Монд“.
Трифонов твърди, че неговите примери в политиката са Маргарет Тачър, Роналд Рейгън и Еманюел Макрон. Вероятно така се опитва да лобира френският президент да приеме „Има такъв народ“ в групата на либералите „Обнови Европа“ в Европейския парламент.
Бивш служител на Европейската комисия казва за изданието че „Слави е напълно проевропейски настроен“, както и че популизъм може да се победи единствено с популизъм. В интервюто Трифонов казва, че е за приемането на еврото, както и че „пътят на България е да е безусловно член на НАТО и ЕС“. След което уточнява, че „не можем да избягаме от историята си, благодарни сме на Русия, но времената се промениха“.