Остават 39 дни до изборите – и малко и много време. Страната се управлява в момента от служебно правителство, което обяви като своя основна цел „провеждането на честни избори“, но набюдателите отчитат, че то по-скоро се занимава с „изчегъртване“ на останките от предишната власт и провежда на активна предизборна кампания.
Според експертите предизборната кампания ще е изключително ожесточена, тъй като залогът е твърде голям. Още повече, че бяха наложени санкции от САЩ по Закона „Магнитски“ на бизнесмени и политици. Партията на Васил Божков ще претърпи негативи. Политическите страсти не стихват след проведените избори за 45-о НС, което не съумя да сформира правителство и се отиде на предсрочни избори.
Dir.bg се обърна към трима социолози и политолози с въпроси за управлението на служебното правителство. Ще бъдат ли осигурени честни избори и какви са прогнозите за следващия парламент. Като че ли единодушно – и социологът Васил Тончев от „Сова Харис“, и политологът Татяна Буруджиева, и социологът Мира Радева, смятат, че в новия парламент вероятно ще има и нови играчи, но правителство отново трудно ще се сформира.
Оценките за дейността на служебната власт са от положителна с нелицеприятни неща до римейк на кабинета „Орешарски“. Според тях правителството ще се справи с провеждането на изборите.
– Как оценявате управлението на служебното правителство?
Васил Тончев: Като цяло, оценката е положителна. Видя се, че има много наболели неща в страната, които трябва да се реорганизират и да се тръгне по нов начин. В детайли, ако се влезе, се вижда, че има и нелициприятни неща. Най-непохватно стоят вътрешният и културният министър.
С начина си на изказване се държат като че ли са на площада или в някакви други сфери, а не като министри, които носят отговорност и всяка тяхна дума трябва да е прецизирана и съотнесена на съответните обстоятелства и да отговарят на съответните критерии. Мисля, че и двамата влизат в издънки и в конфликти със самата общност, която трябва да управляват, да не говорим и с обществото като цяло.
Докато примерно във финансовата сфера, в икономиката действително излизат неща, които са скандални и отдавна е трябвало да се реформират или да се решават по друг начин, но трябваше да стане промяната, за да станат известни на широката общественост.
Татяна Буруджиева: Вижда се, че членовете на служебното правителство имат желание да са динамични, да поддържат контакт с хората. За това кратко време по няколко пъти успяваме да видим и чуем един министър и да чуем негови тези и позиции. Според мен малко се забавят с по-интензивното говорене във връзка с изборите.
Новата ситуация за гласуването с машини изисква малко повече говорене, малко повече обяснения и малко по-сериозна информационна кампания, освен всички останали организационни порядки.
Лично мое мнение е, че изхождайки от едно изследване, което правихме за служебните кабинети, то приключи преди година и нещо, струва ми се прекалено многото назначения и уволнения, не че не са в прерогативите на едно служебно правителство, разбира се, може да смени абсолютно цялата администрация и въобще да прави каквото върши нормално правителство, но слагат един етикет върху правителството, който е далеч от обичайния позитив, който извлича служебният кабинет по принцип.
Мира Радева: Това правителство е въплъщение на Румен Радев. Това, което Румен Радев проповядваше от 2016 година насам, най-после има възможност да го реализира. И сега, така или иначе, има цялата власт и той се възползва от нея.
Не, че е нещо ново, но за първи път имаме президент, който заяви желания за изпълнителна власт, влезе в дълбоко лична вражда с Бойко Борисов и сега има възможност да си развее коня по всички линии. Дали ще има позитиви или негативи от управлението на служебното правителство, ще си проличи на изборите – пилците ще ги броим на лято.
Ще видим дали тази стратегия ще доразкости ГЕРБ, както очевидно се надяват авторите на този проект, или обратно – вместо да му извадят очи, ще му изпишат вежди. Не мога да кажа към момента. Откровено казано, това ми се струва като римейк на Орешарски.
Тогава Костинбродската афера нанесе директна намеса върху изборния процес с недопустими средства на кампанията. След това бе направен опит да се назначи Делян Пеевски за шеф на ДАНС, като очевиден ход на отмъщение и „сега ще ви разкажем играта“. Целта е да се намали максимално влиянието на ГЕРБ във властта.